Osy też są pożyteczne? "Zapylają, chronią plony, leczą"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 13:20
Osy należą do drapieżników, a ich ofiarami często stają się owady zagrażające plonom. Obliczono również ich wartość jako zapylaczy, którą oszacowano na 250 mld dolarów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Thomas Hochreutener/Shutterstock.com

przewodnik podroz wycieczka tropiki 1200.jpg
Lasy deszczowe? Są bliżej, niż myślisz

Przyzwyczailiśmy się do stereotypów, że celem życia osy jest dobranie się do naszej szklanki z sokiem, albo użądlenie nas. Tymczasem osy są tak samo ważne jak pszczoły dla ekosystemów, gospodarki i ludzkiego zdrowia - tak twierdzą autorzy publikacji w Biological Reviews. Zdaniem prof. Pawła Sienkiewicza, prezesa Polskiego Związku Entomologicznego, osy to tacy "pożyteczni łobuziacy". 

Posłuchaj
03:55 _PR4_AAC 2021_06_23-12-40-24.mp3 Dlaczego warto chronić osy i jak te owady mogą nam pomóc? (Stacja Nauka/Czwórka) 

ZOBACZ TAKŻE Wymieranie pszczół. Czy da się zatrzymać ten proces? >>>

- Osy czy szerszenie utożsamia się z łobuzerką, zaciętością i złośliwością, a to krzywdzące stereotypy - mówił ekspert. - Choć nie są one aż tak efektywnymi zapylaczami jak pszczoły, w okresach szczególnie wiosennych interesują się nektarem i mogą przenosić pyłki z jednych roślin na drugie i tym samym zapylać. Nie ignorowałbym tej roli - podkreślał ekspert. - Osy nie mogą kompensować oddziaływania na przyrodę pszczołowatych, bo robią to w zbyt małej skali, jednak działają uzupełniająco - tłumaczył.  

pszczoły free1200.jpg
Czy pszczoły wyginą - zostało im tylko 20 lat?

Czytaj także:

Osy to przede wszystkim niebezpieczni łowcy. - Są drapieżnikami, a więc zjadają szkodniki upraw rolniczych, działające w lesie, czy na polach uprawnych. Przy okazji bardzo liczebną grupą owadów, więc ich działalność ma poważne przełożenie na ekosystem. By wyżywić całą społeczność potrzebują dużych ilości pokarmu, polują więc na mięso, czyli na przykład gąsienice - wyliczał ekspert.  

Czytaj także:

Owady te mogą mieć także zastosowanie w medycynie. Substancje zawarte w jadzie os stosuje się do produkcji niektórych leków. - Spodziewamy się, że to, co znajduje się na ciele os może być przydatne do leczenia poważnych chorób - tłumaczył prof. Paweł Sienkiewicz. - Wciąż staramy się też badać substancje, które owady te produkują.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 12.42

Czytaj także

Czy naszą planetę ocalą plastikożerne owady?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 18:15
Do niedawna naukowcy sądzili, że plastiku nie da się zneutralizować w warunkach naturalnych. Aż zbadano możliwości mącznika młynarka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego kosimy trawę? "To mało ekologiczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:39
- Kosząc trawnik przed domem odbieramy dom m.in. owadom zapylającym - mówiła Martyna Walerowicz, miłośniczka nauki. - 
rozwiń zwiń