Szklane elementy - dlaczego mogą być niebezpieczne dla ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:20
Jak podkreśla Fundacja Szklane Pułapki, zderzenie z szybą lub innym szklanym przedmiotem może być dla ptaków zabójcze. Takie przypadki zauważyli na swoim kampusie studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i postanowili temu przeciwdziałać.
Nasze okno także może być niebezpieczne dla ptaków
Nasze okno także może być niebezpieczne dla ptakówFoto: shutterstock/zause01

Posłuchaj

05:19 CZWORKA/Stacja Nauka - ptaki 3.12.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o ptakach i szklanych pułapkach (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Studenci sekcji Ornitologicznej Koła Naukowego Przyrodników, działającego na Wydziale Biologii UAM, zauważyli, że w zderzeniu z szybami kampusu życie traci nawet 14 ptaków rocznie. Postanowili więc zabezpieczyć przezroczyste powierzchnie we współpracy z Fundacją Szklane Pułapki, która dystrybuuje specjalne taśmy.


Taśmy na szklaną powierzchnię 

- Na taśmach odwzorowane są kropki, które przykleja się na szklaną powierzchnię w 10-centymetrowych odstępach - tłumaczy Jeremi Michał Wawrzynowicz, kierownik Sekcji Ornitologicznej Koła Naukowego Przyrodników na UAM. - Dzięki temu szyba jest widoczna dla ptaka.

Ptaki, lecąc z dużą szybkością, nie rozróżniają szkła, a w przestrzeni publicznej sporo jest budynków i biurowców wybudowanych ze szkła i betonu. Zderzające się z przezroczystą powierzchnią ptaki są bez szans - gdy z impetem wpadają na szklaną ścianę, najczęściej giną od razu, lub w wyniku obrażeń po zderzeniu.


W walce o swoje terytorium

Ptaki są gatunkiem terytorialnym i w okresie lęgowym oznaczają swój teren, w jego obronie stają do walki z innymi samcami. Zdarza się więc, że swoje odbicie w szybie biorą za rywala, z którym podejmują walkę w obronie swojego terytorium. Oprócz tego, że ptak traci energię, to może także sobie zrobić krzywdę. Dlatego warto zabezpieczać szyby kropkami także w naszych domach.


Źr. Facebook/Fundacja Szklane Pułapki

Naklejki z konturami ptaków

Jak twierdzą studenci, powszechnie znane naklejki z konturami ptaków, które są przyklejane np. na ekranach dźwiękochłonnych - nie działają lub dają chwilowy efekt. - W założeniu są to kontury ptaków drapieżnych, po pewnym czasie jednak ptaki oswajają się z tym widokiem, wiedzą, że nic im nie grozi - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - Zdarza się też, że ptaki nie zauważają tych naklejek, bo są one zbyt oddalone od siebie. Istotna jest bowiem gęstość występowania naklejek na powierzchni. I tak jak w przypadku kropek - ptak widzi, że między nimi nie jest w stanie przelecieć.

Zobacz także:

Ptaków zderzają się również z przystankami i witrynami. - Dlatego jeśli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia lub widzimy taki ślad, dobrze sfotografować miejsce i wysłać do naszej fundacji - podpowiada Katarzyna Udrycka, wolontariuszka w Fundacji Szklane Pułapki. - Prowadzimy rejestr kolizji ptaków i odpowiednio zabezpieczamy takie miejsca. Formularz zgłoszenia można znaleźć na naszej stronie.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar 

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 12.42

aw


Czytaj także

Czym oddycha miasto? Dlaczego kliny napowietrzające są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 12:55
Pasy zieleni pozbawione wysokiej zabudowy mają tłoczyć świeże powietrze do miast i pomóc mu oddychać. - Dobre planowanie miasta pomaga w oczyszczaniu powietrza. Jest to jednak proces skomplikowany i długotrwały - mówi ekspert dr inż. arch. Tomasz Majda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Betonoza - rewitalizacja po Polsku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 21:20
Główny rynek to miejsce, które jest wizytówką każdego miasta. Nic więc dziwnego, że w miejscowościach, gdzie takie miejsca były nieco zaniedbane - często daje im się drugie życie. Krzywe chodniki są zastępowane nowoczesną nawierzchnią, pojawia się estetyczne oświetlenie, czasem i fontanny. Ubywa za to roślin.
rozwiń zwiń