Taksówki bez kierowców? W USA trwają testy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 17:24
Pierwsze testowe "robo taksówki" wyjechały na ulice San Francisco. W pełni autonomiczne, bez kierowców i bez nadzoru człowieka. Mogą jeździć po ulicach miasta w określonych godzinach przy mniejszym natężeniu ruchu. Jak się sprawdzają?
Na ulicach San Francisco pojawiły się pierwsze, testowe taksówki bez kierowców.
Na ulicach San Francisco pojawiły się pierwsze, testowe taksówki bez kierowców. Foto: shutterstock/Corepics VOF

W USA pojawiły się pierwsze taksówki bez kierowcy. Mogą jeździć po San Francisco w pełni autonomicznie bez jakiegokolwiek nadzoru człowieka między 22:00 a 6 rano, osiągając maksymalnie 50 km na godzinę.


Bezpieczne oprogramowanie?

Na potrzeby autonomicznych pojazdów zmapowano każdy centymetr miasta.  - To wszystko odbywa się z poziomu aplikacji, czyli wskazujemy gdzie taksówka ma na nas czekać, wsiadamy i zadajemy punkt do którego ma dojechać - mówi Damian Śmigielski, mechanik samolotowy. - Dokładnie nie wiem czy wybiera trasę najszybszą, czy najkrótszą, ale wykorzystując system kamer i GPS i rozbudowane oprogramowanie ten samochód jest w stanie bezpiecznie jechać.

Pojazdy mają także system rozpoznawania znaków. Są w stanie je zidentyfikować i dostosować się do wymaganych ograniczeń. Korzystają także z funkcji aktywnego tempomatu, który umożliwia jazdę w korku. Samochód zatrzymuje się kiedy wyczuwa przeszkodę i rusza, kiedy pojazd przed nami rusza.

Doskonalenie systemu

Jak mówi specjalista, po pierwszych testach dołożono kamery, których zadaniem jest wyłapywanie elementów, których się nie da zaprogramować. Takich jak ludzie przechodzący przez ulicę, pachołki rozstawiane na drogach przez służby drogowe, czy inne przeszkody.

- Testy pokazują ile jeszcze trzeba się nauczyć i jakie zmienne brać pod uwagę. Cały czas system jest doskonalony od strony oprogramowania - mówi Damian Śmigielski. - Jednak jeszcze długa droga przed konstruktorami, żeby stworzyć taki pojazd, który naprawdę będzie w stu procentach autonomiczny i nie będzie potrzebował nadzoru.

Inną kwestią jest jeszcze odpowiedzialność za zdrowie i życie pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. - Wszystkie te kwestie trzeba wziąć pod uwagę, więc jeszcze minie trochę czasu zanim takie taksówki na stałe pojawią się na ulicach - dodaje specjalista.


Posłuchaj
05:17 Czwórka/ Stacja nauka - taksówki 11.01.2022.mp3 W audycji mówimy o autonomicznych taksówkach (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 12.26

aw

Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spróbować potraw przygotowywanych w telewizji?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 14:56
Japoński naukowiec z Uniwersytetu Meiji w Tokio, Homei Miyashita, stworzył prototyp ekranu, który umożliwi odczuwanie smaku potraw przygotowywanych w telewizyjnych programach kulinarnych. Urządzenie nosi nazwę Taste-the-TV (TTTV).
rozwiń zwiń