"Najlepsze kasztany są na placu Pigalle"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 14:30
Wszyscy, którzy oglądali słynny serial "Stawka większa niż życie", doskonale znają ten cytat. Kasztany jadalne - raczej u nas niespotykane - we Francji i w innych krajach europejskich są prawdziwym przysmakiem. 
Kasztany jadalne są przysmakiem w wielu krajach
Kasztany jadalne są przysmakiem w wielu krajachFoto: shutterstock/Marka777

Wiele osób zbiera kasztany, by udekorować nimi dom, ale owoców kasztanowca zwyczajnego, który najczęściej jest spotykany w naszym kraju, nie da się wykorzystać w kuchni. Za to w innych krajach o cieplejszym klimacie kasztany jadalne to prawdziwy jesienny przysmak!

Drzewo kasztanowca jadalnego, tak samo jak jego owoce, nie przypomina tego znanego z naszych parków. Jego liście mają bardziej wydłużony kształt. - Owoce są smaczne. Ten smak można porównać do pysznego ziemniaka z orzechową nutą - mówi Dorota Bajerowska, dietetyk.


Polskie uprawy

Kasztanowiec jadalny lubi ciepłe tereny, położone m.in. nad Morzem Śródziemnym, można go także spotkać w Polsce, najczęściej na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Drzewa jednak nie rosną naturalnie, lecz są specjalnie sadzone. Najprawdopodobniej kasztanowiec ten pochodzi z regionów Morza Kaspijskiego i za sprawą Rzymian trafił do Europy.

Surowe, smażone, pieczone albo duszone - z kasztanów można wyczarować wszystko. - Można je kupić w jesienne dni na francuskich straganach, ale wykorzystuje się je także jako dodatek - opowiada Zofia Szlachetka, blogerka kulinarna. - Można nimi zagęścić zupę, ale też z mąki kasztanowej można upiec ciasta i ciasteczka, a także naleśniki. Mąka kasztanowa jest bezglutenowa, więc może być stosowana przez osoby cierpiące na celiakię.


Zdrowy kasztan "do wszystkiego"

Kasztany jadalne są zdrowe, bo zawierają dużo witamin, m.in. witaminę C, E, K i z grupy B. - Kasztany są także bogate w takie pierwiastki, jak potas, magnez, wapń, żelazo, cynk oraz kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone czy lecytynę - wylicza Dorota Bajerowska. - Tak naprawdę zawierają wiele witamin i wartościowych składników odżywczych.


Posłuchaj
04:14 CZwórka/Stacja Nauka - kasztany 03.11.2022.mp3 W audycji mówimy o kasztanach jadalnych (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Kasztany jadalne cieszą się bardzo dużą popularnością we Francji, gdzie w okresie jesienno-zimowym są przetwarzane, ale też spożywane w formie pieczonej. Obniżają one także ciśnienie tętnicze, łagodzą bóle głowy i wspomagają pracę mózgu.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 3.11.2022

Godzina emisji: 12.40

aw/kor

Czytaj także

Bałtyk. Historia "wielkiej, słonej wody"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 13:20
Jezioro Lodowcowe, Morze Yoldiowe, Jezioro Ancylusowe i Morze Litorynowe - tak powstawał Bałtyk. To najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego - o zielonej barwie, słonym smaku i dość chłodnej wodzie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bateria z ogórka? Tak, to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 15:36
Czy ogórek może nam posłużyć jako bateria? Fizyk dr Paweł Gąsior, przekonuje, że jest to możliwe. Sprawdzamy jak wytworzyć prąd za pomocą tego, co mamy w kuchni.
rozwiń zwiń