Nie tylko czerwone i różowe. Skąd się biorą kolory kwiatów?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 15:25
- Kolory kwiatów zależeć mogą od bardzo wielu czynników, ale jednym z nich są wirusy atakujące te rośliny - mówił Paweł Jedynak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tulipany
TulipanyFoto: Blinova Olga/Shutterstock

- Żółty kolor kwiatów może być spowodowany obecnością karotenoidów, ale także polifenoli, które widzimy jako żółte. Z tej samej grupy wywodzą się antocyjany, ale ich barwy mogą być różnorodne: czerwone, niebieskie - jak ma to miejsce w przypadku chabrów, ale także różowe bądź fioletowe - mówił Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Fioletowy barwnik występuje też m.in. w kapuście. Naturalnie główki są fioletowe, a bardzo dojrzałe osobniki będą coraz ciemniejsze. 

W kwiaciarniach dostrzec można kwiaty specjalnie barwione, w kolorach, które nie występują w naturze. - Takie eksperymenty możemy także robić własnoręcznie w domach - mówił gość Czwórki. Na kolorowych kwiatach można było niegdyś znakomicie zarobić.

Ta historia zaczyna się w XVI wieku w Holandii. - Hodowcom udało się stworzyć nową odmianę tulipanów. Były przepiękne, kolorowe, miały kędzierzawe zakończenia płatków i szybko stały się niezwykle cenne i przez wielu poszukiwane. Dopiero sto lat temu odkryto, że przyczyną tego stanu rzeczy jest choroba wirusowa - mówił Paweł Jedynak.

Posłuchaj
09:06 czwórka kwiaty_PR4_AAC 2023_02_07-12-20-36.mp3 Od czego zależy kolor kwiatów? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jednak zanim do tego doszło, takie kwiaty warte były fortunę. - Za garść cebulek można było kupić mieszkanie - tłumaczył ekspert. - Ludzie zapożyczali się, by nabyć plon, który dopiero miał urosnąć, więc powstała swoista bańka spekulacyjna. Kwiaty były przecież chore, więc z pokolenia na pokolenie stawały się coraz słabsze. Ich ceny rosły, a kwiatów było mniej. W końcu nastąpił krach na tym rynku i ludzie potracili fortuny - mówił gość Czwórki.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Gość: Paweł Jedynak (Wydział Biologii, Biofizyki i Biotechnologii UJ)

Data emisji: 7.02.2023

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z matematyki - jak się do niej przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 17:15
Początek roku to czas studniówek i odliczania dni do matury. W Czwórce wspieramy maturzystów i podpowiadamy, jak dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości. Tym razem Miłosz Głowacki radzi, jak najlepiej wykorzystać ten czas, żeby przerobić materiał z matematyki.
rozwiń zwiń