Powtarzamy matmę do matury. Poznaj ułamki i kartę wzorów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 15:45
Wszystkich maturzystów czeka egzamin z matematyki. W tym roku zmienia on swoją formę, jednak sama królowa nauk pozostaje niezmienna. Miłosz Głowacki, autor serwisu "Matematyka z głową", podkreśla, że nie warto robić sobie zaległości. 
W świecie matematyki wprowadzane są kolejne zmiany. Jak nadążyć za nauką?
W świecie matematyki wprowadzane są kolejne zmiany. Jak nadążyć za nauką?Foto: Shutterstock

- To, jak matematyka stała się moją pasją, jest dość ciekawą historią - mówi Miłosz Głowacki w Czwórce. - Przez całe gimnazjum i liceum ledwo zdawałem z klasy do klasy. Nauka szła mi słabo. Jednak ciężką pracą i korepetycjami wypracowałem sobie schematy. Postanowiłem, że skoro ja, taki przeciętny człowiek, nauczyłem się matematyki, to zacznę to tłumaczyć innym - dodaje. 

Sekretem Miłosza Głowackiego jest wyjaśnianie matematyki w prosty, przejrzysty sposób, stosowanie analogii do rzeczy obecnych w naszym codziennym życiu. - Każdy to zrozumie. Ja chciałem zmienić tę matematykę - podkreśla. 

Na poważnie swoją przygodę z matematyką Czwórkowy gość zaczął dopiero po maturze. - Miałem wewnętrzną motywację, która pozwoliła mi dojść do momentu, w którym jestem i dalej pomagać uczniom w całym kraju - wyjaśnia. - Chcę by ta matematyka była w posty sposób przedstawiona i zrozumiana - dodaje. 

Jak wykorzystać czas do egzaminu?

Do matury zostały dwa miesiące. Miłosz Głowacki zwraca uwagę, że w szkole nauczyciele muszą pracować nad materiałem bieżącym, więc na powtórki zbyt dużo czasu nie zostaje. - My musimy rozwiązywać zadania, po sto zadań z każdego z działów - poleca gość Weroniki Puszkar. - Podstawa to zadania z potęg, pierwiastków, wzory skróconego mnożenia, potem trzy najważniejsze działy: ciągi, funkcja liniowa, funkcja kwadratowa. Nauczenie się tego to klucz do zdanej matury. Potem zostają takie działy jak: planimetria, prawdopodobieństwo, kombinatoryka i wielomiany - dodaje. 


Posłuchaj
10:31 czwórka stacja nauka 06.03.2023.mp3 Jak uczyć się matematyki do matury - podpowiada Miłosz Głowacki (Stacja nauka/Czwórka)

 

W tym roku maturzyści na arkuszu egzaminacyjnym mają znaleźć mniej zadań zamkniętych, przez co egzamin może być trudniejszy. 

- Z matematyką jest taki problem, że gdy mamy zaległości z klas poprzednich, czy nawet z podstawówki, to potem "leżymy" - zwraca uwagę Miłosz Głowacki. - Trzeba namierzyć ten problem i go rozwiązać. Może tu pomóc korepetytor. 

Jak się okazuje, bardzo duża część maturzystów ma problem z ułamkami. Czwórkowy gość podkreśla, że trzeba poznać podstawy, czyli: nauczyć się sprowadzać ułamki do wspólnego mianownika, mnożyć je i dzielić. - A potem konsekwentnie robić jak największą liczbę zadań - poleca. - Warto też nauczyć się zmieniać ułamki dziesiętne na mieszane i odwrotnie.

Wynik naszej matury może też zależeć od tego, czy nauczymy się korzystać z nowej karty wzorów, do której możemy sięgać podczas egzaminów. - To jest bardzo przydatne i pomocne. Jednak, jeśli wcześniej nie zaznajomimy się z tą kartą, to na maturze nam się ona nie przyda - wyjaśni gość Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Miłosz Głowacki (autor serwisu "Matematyka z głową") 

Data emisji: 06.03.2023

Godzina emisji: 12.20

pj

Czytaj także

Matura 2022. O czym pamiętać podczas egzaminu z matematyki?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 16:26
- Zacznijmy od rozwiązania prostszych zadań, potem przejdźmy do trudniejszych, czytajmy polecenia ze zrozumieniem, i przede wszystkim sprawdzajmy ponownie swoje wyliczenia, by nie stracić punktów przez błąd rachunkowy - radził Robert Berger, który od lat przygotowuje uczniów do matury, a teraz - by ich wesprzeć - sam ponownie podejdzie do egzaminu dojrzałości z matematyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maturzyści 2023 - czy mają równe szanse przyjęcia na studia?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 17:00
Kończy się okres studniówek, a dla tegorocznych maturzystów zaczyna się okres przygotowań do egzaminu dojrzałości. Po zdanej maturze zostaje jeszcze wybrać kierunek studiów. Tu pojawiają się jednak wątpliwości i pytania związane z zasadami rekrutacji.
rozwiń zwiń