Maturzyści 2023 - czy mają równe szanse przyjęcia na studia?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 17:00
Kończy się okres studniówek, a dla tegorocznych maturzystów zaczyna się okres przygotowań do egzaminu dojrzałości. Po zdanej maturze zostaje jeszcze wybrać kierunek studiów. Tu pojawiają się jednak wątpliwości i pytania związane z zasadami rekrutacji.
Maturazdjęcie ilustracyjne
Matura/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lukasz Calko

- Maturzyści twierdzą, że zasady przyjęć na studia w nowym roku akademickim nie uwzględniają różnic między maturą dotychczasową a tą w nowej formule - mówi Weronika Puszkar, autorka audycji "Strefa studenta". - Jak twierdzą uczniowie, egzaminy w obu formułach są podobne, jeżeli chodzi o techniczne aspekty egzaminowania, jednak różnią się znacznie pod względem merytorycznym.


Podstawa przyjęcia na studia

Jest to związane ze zmianą wymagań nowej podstawy programowej, która dotyczy między innymi egzaminu z języka polskiego. Prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, chce wprowadzenia rozwiązań, które uwzględniają te różnice podczas rekrutacji na studia. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ustala warunki, tryb, termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji oraz sposób jej przeprowadzenia - tłumaczy dziennikarka Czwórki. - Podstawą przyjęcia na studia pierwszego stopnia lub studia jednolite magisterskie są wyniki egzaminu maturalnego. Jednak to uczelnia ustala jakie wyniki stanowią podstawę przyjęcia.

Organizacja egzaminów zewnętrznych, w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, powinna gwarantować możliwie obiektywne wyniki, które będą mogły być podstawą rekrutacji także w różnych latach - nie tylko w roku, w którym odbywał się egzamin.


Skala centylowa pomoże?

- Nie można dopuścić do sytuacji, w której wyniki egzaminów różnych roczników staną się nieporównywalne, zaś o przyjęciu na wybranych studiów zdecyduje nie wiedza i umiejętności kandydata, ale rok uzyskania świadectwa dojrzałości - zauważa Weronika Puszkar. - Jednym z mechanizmów, który mógłby się okazać przydatny, jak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, jest uwzględnienie w rekrutacji wyników egzaminu maturalnego w skali centylowej. Dzięki niej można w łatwy sposób ocenić, ilu osobom udało się lepiej zdać maturę z danego przedmiotu, a ile osób otrzymało niższy wynik.


Zobacz także:

"Równa" rekrutacja?

Skala centylowa prezentuje przede wszystkim ogólny poziom uzyskanego wyniku, dzięki któremu można ocenić szanse w rekrutacji. Miałaby być też ułatwieniem, nie tylko dla maturzystów, ale także pomóc uczelniom w wyłonieniu najlepszych kandydatów na studia, a także zestawić ze sobą wyniki poszczególnych roczników.

Niestety, według Marcina Wiącka, z napływających sygnałów wynika, że w praktyce, w procesie rekrutacji nie uwzględnia się wyników matur w części skali centylowej, a kwalifikacja odbywa się na podstawie liczby punktów z egzaminu.  


Posłuchaj
03:08 Czwórka/Czat Czwórki - matury - rekrutacja studia 13.02.2023.mp3 Różnice między starą a nową maturą – czy zapewniają równe szanse w starcie na studia? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Godzina emisji: 15.45

aw

Czytaj także

Jak dobrze przygotować się do matury?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 17:34
Matura to podobno jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Czy są metody na to, by przygotować się do niego w ciągu kilku tygodni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rankingi szkół - czy warto się nimi kierować przy wyborze szkoły?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 21:40
Niedawno opublikowano kolejny ranking najlepszych szkół. Czy rzeczywiście absolwenci podczas wyboru kolejnego etapu edukacji powinni zwracać uwagę na ich wyniki? Na to pytanie odpowiada Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. 
rozwiń zwiń