Matury 2023. Szykujemy się na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 19:30
Na maturze 2023 roku wracamy do części ustnej, która została zawieszona na czas pandemii. Dodatkowo egzamin dojrzałości będzie realizowany w dwóch formułach i dla niektórych uczniów - na wyższym stopniu trudności.  
Jakie zmiany czekają uczniów liceów i techników na egzaminie dojrzałożsi?
Jakie zmiany czekają uczniów liceów i techników na egzaminie dojrzałożsi?Foto: Magdalenagalkiewicz/Shutterstock

Kto może mieć "pod górkę"?

Egzamin maturalny odbędzie się w dwóch formułach. Formuła 2023 przeznaczona będzie dla uczniów, którzy ukończą 4-letnie liceum lub 5-letnie technikum. - Dla absolwentów liceum czteroletniego egzamin maturalny będzie trochę trudniejszy niż ten, do którego dotychczas przystępowali uczniowie 3-letniego liceum i 4-letniego technikum - przyznaje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Wynika to z faktu, że od 2019 roku ci uczniowie realizują inną podstawę programową, przewidzianą na dłuższy czas trwania nauki.

240 minut na maturę pisemną z polskiego

Rozmówca Piotra Firana uspokaja jednak, że stopień trudności nie będzie aż tak wysoki. - Tak jak i teraz pojawią się zadania otwarte i zamknięte oraz zadania, w których zdający będą musieli uzasadnić swoje stanowisko i skonfrontować je z innymi tekstami. Pod tym kątem żadnych gigantycznych zmian nie będzie, natomiast - choćby w przypadku języka polskiego - matura będzie wydłużona do 210 i 240 minut - wyjaśnia ekspert.  

Czwarty przedmiot pisemny. "Trzeba przystąpić, ale niekoniecznie zdać"

Na maturze w 2023 roku będzie także czwarty obligatoryjny przedmiot w wersji pisemnej. - To jednak żadna nowość, bo taki egzamin obowiązuje już od 2015 roku - zaznacza gość Czwórki. - Nowością natomiast miało być to, że uczeń miał nie tylko obowiązek przystąpić do tego egzaminu, ale też go zdać. Minister edukacji Przemysław Czarnek podjął jednak decyzję, by obowiązek zdania jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym przesunąć na rok 2025. 

Sprawdź także:

Formuła 2015 obejmie absolwentów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. - Takich osób w tym roku stosunkowo będzie już niewiele. I one będą zdawać egzamin w oparciu o podstawę programową z 2012 roku - dodaje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 

Posłuchaj
11:15 CZWÓRKA Czat Czworki - matura 05.09.2022.mp3 Jakie zmiany czekają maturzystów w 2023 roku? (Czat Czwórki/Czwórka) 

"Nikt nikogo nie zapyta o kolor sukienki Zosi"

Do egzaminu dojrzałości w 2023 roku przystąpią osoby, które uczęszczały do 8-klasowej szkoły podstawowej, a następnie do 4-klasowego liceum. Maturę w nowej formule będą też zdawać absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 roku) oraz osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia). - Jeśli ktoś nie uczył się regularnie, to dobry moment, żeby to zmienić, bo na maturze w formule 2023 jest więcej materiału do przyswojenia. Ale - jeśli chodzi o język polski - każda osoba, która czytała lektury i pracowała na lekcjach, nie będzie mieć problemu, żeby zdać egzamin. Na maturze nigdy nie skupiamy się na nieistotnych detalach. Nikt nigdy nie obleje egzaminu z powodu nieznajomości elementów garderoby czy koloru sukienki głównej bohaterki lektury - podkreśla dr Marcin Smolik. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Godzina emisji: 15.18

kul

Czytaj także

Jak dobrze przygotować się do matury?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 17:34
Matura to podobno jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Czy są metody na to, by przygotować się do niego w ciągu kilku tygodni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rankingi szkół - czy warto się nimi kierować przy wyborze szkoły?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 21:40
Niedawno opublikowano kolejny ranking najlepszych szkół. Czy rzeczywiście absolwenci podczas wyboru kolejnego etapu edukacji powinni zwracać uwagę na ich wyniki? Na to pytanie odpowiada Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. 
rozwiń zwiń