Matura z matematyki. Zaprzyjaźnij się z kartą wzorów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 15:07
45 dni dzieli nas od egzaminów maturalnych. Czasu na przygotowania jest coraz mniej, ale pamiętajmy, że matematykę zdajemy w towarzystwie dwójki przyjaciół: kalkulatora prostego i karty wzorów. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: R. MACKAY PHOTOGRAPHY, LLC/Shutterstock

Egzamin z matematyki to postrach maturzystów. W Czwórce z Miłoszem Głowackim, autorem serwisu "Matematyka z głową", podpowiadamy, jak wykorzystać ostatnie dni, by zapewnić sobie sukces. 

Przygotowując się do matury z matematyki, warto robić mnóstwo zadań. Do ich rozwiązywania dobrze jest wykorzystywać kalkulator prosty i karty wzorów - to nasi przyjaciele, którzy będą z nami także podczas egzaminu.

- Na maturze możemy mieć kalkulator, ale musi to być kalkulator prosty. Każda szkoła powinna nam go zapewnić, choć nie zawsze to się zdarza - mówi gość "Stacji Nauka". - Kalkulator prosty to taki, na którym możemy robić proste działania: dodawanie, odejmowanie, dzielenie, mnożenie oraz pierwiastkowanie. Drugim przyjacielem maturzystów są tablice wzorów - dodaje.

W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna zatwierdziła nową. - Jest tam bardzo dużo wzorów. To się nam przyda, ale musimy wiedzieć, gdzie czego szukać - podkreśla Miłosz Głowacki. - Taka tablica zaczyna się od potęg - potęgi są rozpisane od A do Z. Potem są logarytmy, następnie wzory skróconego mnożenia - tylko do potęgi drugiej w tym roku. Dalej są funkcje kwadratowe - wymienia. 


Posłuchaj
11:16 czwórka stacja nauka 20.03.2023.mp3 Jak wykorzystać ostatnie dni do przygotowania się do matury z matematyki? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Zdaniem Czwórkowego gościa wykorzystanie treści karty wzorów to już 60 procent sukcesu. Zapoznając się z nią, możemy też zauważyć, czego tam nie ma, czyli czego musimy nauczyć się na pamięć. - Brakuje wzoru na wyliczanie wierzchołka z postaci iloczynowej, wzoru na różnicę ciągu arytmetycznego - podaje przykłady Miłosz Głowacki. - Przygotowując się do matury z matematyki, skupiłbym się też na zadaniach dotyczących przesunięcia wykresów funkcji kwadratowej. To będzie na sto procent. Centralna Komisja Egzaminacyjna zawarła to w tym roku w wytycznych, ale także takie zadania pojawiły się na maturach próbnych. 

Na karcie wzorów znajdziemy też takie, które nie będą nam potrzebne. - Skreślmy je, żeby nie zagubić się w tym gąszczu - poleca ekspert. 

Zobacz także: 

W tym roku maturzyści nie będą musieli się wykazać wiedzą w zakresie wzorów skróconego mnożenia do potęgi trzeciej i czwartej. Zdaniem Miłosza Głowackiego nie będzie też kul i stożków. - Będą ostrosłupy i graniastosłupy, ale nie mocno rozwinięte. Będą to raczej podstawowe zadania, a nie skomplikowane, jak w poprzednich latach - ocenia. - Jeśli chodzi o geometrię, to nie będzie tu też zadań typu "wykaż, że". To była kiedyś zmora maturzystów. Ten tym zadań spotkamy w dziale z potęgami czy z trygonometrii. 

Ostatnie dni nauki do matury, zdaniem Czwórkowego eksperta, warto spędzić z arkuszami z lat poprzednich. - Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła po pandemii ograniczony materiał dla matury z matematyki - przypomina. - Te zadania, które były rok temu i dwa lata temu, są najbardziej podobne do tego, co maturzystów czeka w tym roku, mimo że zmieniła się podstawa programowa do matury. Moim zdaniem powtórzy się 60-70 procent zadań - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Miłosz Głowacki (autor serwisu "Matematyka z głową") 

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 12.14

pj

Czytaj także

Matura 2022. Matematyka - prosta czy jednak nieschematyczna?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 13:55
Zakończył się obowiązkowy dla wszystkich abiturientów pisemny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. Absolwenci klas o profilu mat-fiz liczą na 100 punktów, a jak poszło pozostałym? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z matematyki - jak się do niej przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 17:15
Początek roku to czas studniówek i odliczania dni do matury. W Czwórce wspieramy maturzystów i podpowiadamy, jak dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości. Tym razem Miłosz Głowacki radzi, jak najlepiej wykorzystać ten czas, żeby przerobić materiał z matematyki.
rozwiń zwiń