Niepełnosprawność dziecka. Trudne wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 18:07
W "Czacie Czwórki" gościliśmy matki dzieci dotkniętych niepełnosprawnością - Beatę Niewiarowską i Emilię Bagorro. Towarzyszyła im prof. Grażyna Dryżałowska z Zakładu Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Na jakie wsparcie mogą liczyć rodzice niepełnosprawnych dzieci? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/platinumportfolio/domena publiczna

A rozmawialiśmy z nimi między innymi o tym, jak zmienia się życie rodziny, gdy pojawi się w niej osoba dotknięta niepełnosprawnością. - Dziecko niepełnosprawne zmienia rodzinę w sposób ekstremalny. Cała uwaga skupia się na jego potrzebach. Na początku jest szok, niedowierzanie - tłumaczyła Emilia Bagorro. To ciągła walka o zdrowie, którą nie każdy jest w stanie wytrzymać - obecnie statystyki wskazują, że aż 7 na 10 ojców opuszcza rodziny dzieci niepełnosprawnych.

Jak pomóc rodzicom w zmianie nastawienia? - Przede wszystkim wsparcie psychologiczne może utrzymać spójność rodziny - wyjaśniała prof. Grażyna Dryżałowska. Jak przekonywały jednak zaproszone matki, w Polsce nie jest łatwo taką pomoc uzyskać. - Sami musieliśmy szukać pomocy na oślep. Nikt nam nie wskazał odpowiednich metod. Traciliśmy dużo czasu na to, żeby zrozumieć, że to nie jest nasz koniec - przekonywała Beata Niewiarowska.

Grażyna Dryżałowska Pojawienie się dziecka niepełnosprawnego obniża status materialny rodziny. Najczęśniej to właśnie matki rezygnują z ambicji zawodowych

W opiece nad niepełnosprawnymi najważniejszy jest optymizm, a ich opiekuni stają się osobami wielozawodowymi - terapię w domu prowadzą do świtu do nocy. W audycji rozmawialiśmy o reakcjach otoczenia na niepełnosprawność, wyjaśnialiśmy dlaczego nie należy przypinać etykietek rodzicom niepełnosprawnych dzieci oraz, w świetle wprowadzonej niedawno ustawy "Za życiem", rozważaliśmy, jakiej pomocy instytucjonalnej potrzebują rodziny dotknięte tym problemem. Przekonywaliśmy również, że niepełnosprawny członek rodziny wymaga opieki przez całe życie. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał: Michał Piwowarek

Goście: Beata Niewiarowską (mama Szymona i Mateusza), Emilia Bagorro (mama Basi i Piotrusia) i prof. Grażyna Dryżałowska (Zakład Pedagogiki Społecznej i Pedagogiki Specjalnej UW)

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 15.10

jsz/gs

Czytaj także

Katarzyna Kozioł. Miss Polski na przekór losowi...

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 17:20
Uprawiała lekkoatletykę i softball. Była też modelką. Po wypadku, który unieruchomił ją na wózku, Katarzyna Kozieł udowadnia, że stać ją na więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesele XXI wieku. "Nie da się dogodzić wszystkim"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:15
- Młodzi coraz gorzej bawią się na weselach, także swoich - przekonuje socjolog dr Michał Lutostański, a wedding plannerka Katarzyna Karpińska dodaje, że jeśli decydują się na przyjęcie, robią je na własnych zasadach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Za życiem". Plusy i minusy rządowego programu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 19:05
4 listopada Sejm, przy sprzeciwie 140 posłów PO i Nowoczesnej, uchwalił rządową ustawę "Za życiem". Zgodnie z tym prawem z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.
rozwiń zwiń