Polskie Radio
Section05
Za życiem

"Aborcja największym błędem w moim życiu". Szwedzka europoseł mówi o obronie życia

Temat aborcji poruszyła w bardzo osobistym wywiadzie Sara Skyttedal, szwedzka europoseł EPP. Przypomniała, że gdy w 2019 r. jeden ze szwedzkich chadeków sprzeciwił się aborcji, wywołało to ogromną dyskusję i debatę. Polityk jest członkiem formacji Donalda Tuska w europarlamencie, która forsowała aborcyjne zapisy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Unia Europejska aborcja polityka prawo społeczeństwo Za życiem

Najmniejszy wcześniak przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii. Lekarze nie dawali jej szans

Hannah Stibbles ważyła przy urodzeniu tylko 325 g. To najmniejszy wcześniak, który urodził się w Wielkiej Brytanii. Przed porodem lekarze stwierdzili, że dziecko nie ma prawie żadnej szansy na przeżycie i trzeba nastawić się co najmniej na reanimację, ale po narodzinach Hannah oddychała samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Za życiem dziecko kobieta rodzina społeczeństwo Wielka Brytania

"Zwiększone finansowanie, usprawnienie działań". Paweł Wdówik o rozwoju programu "Za życiem"

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, poinformował o przydzieleniu większej ilości pieniędzy na opiekę nad kobietami w ciąży i główne ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze (WOKRO) w ramach programu "Za życiem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej niepełnosprawni Za życiem

Prezes Fundacji Małych Stópek: w Polsce daleko jest od wykonalności i przestrzegania prawa w kwestii obrony życia

- Dziś nie ma większego problemu z dokonaniem aborcji, są środki farmakologiczne i wyjazdy do ościennych krajów. To nie oznacza, że u nas takiego prawa chroniącego życie ma nie być. To wymiar normatywny, mówi nam co jest dobre, a co złe - ocenia ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, która niesie pomoc dzieciom, matkom i całym rodzinom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Trybunał Konstytucyjny prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża pomoc rodzina

Przełom w prawodawstwie pro-life nastąpi w USA? Ekspert ostrzega przed działaniami administracji Joe Bidena

- Z wielką nadzieją spoglądamy na to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Mówimy o bardzo ważnej zmianie prawa, która może wydarzyć się w państwie tak wielkim, że zajmuje niemal cały kontynent - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Dodaje, że przeszkodą mogą być działania administracji Joe Bidena.
Zobacz więcej na temat:  Za życiem aborcja ŚWIAT kobieta dziecko prawo USA POLSKA Joe Biden podsumowanie 2021

Projekt ustawy o wolności sumienia m.in. ws. aborcji w USA. "Wzywamy Kongres, aby stanął w obronie godności"

W USA trwa dyskusja nad ustawą wprowadzającą zmiany w publicznej służbie zdrowia. Celem nowelizacji jest zakaz rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z poważnych powodów moralnych lub religijnych zdecydowanie sprzeciwiają się uczestniczeniu w niektórych procedurach medycznych, głównie aborcji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja kobieta prawo USA ŚWIAT społeczeństwo polityka zdrowie lekarz pielęgniarka Kościół Za życiem dziecko etyka

Prezydent Portugalii zawetował ustawę legalizującą eutanazję. "Misją jest ratowanie ludzkiego życia"

W stronę prezydenta Portugalii kilka organizacji świeckich wystosowało podziękowania. Związane jest to, z tym że szef rządu zawetował ustawę legalizującą eutanazję w tym kraju. To już druga tego rodzaju decyzja, kiedy Marcelo Rebelo de Sousy odmówił podpisania przepisów, które miałby zezwolić na legalizację śmierci wspomaganej medycznie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo eutanazja Za życiem ŚWIAT Portugalia

Wspomagane samobójstwo we Włoszech. Watykan: pytajmy, czy najwłaściwszą reakcją jest odebranie życia

We Włoszech po raz pierwszy władze sanitarne wyraziły zgodę na wspomagane samobójstwo. Pragnący odebrać sobie życie 43-latek jest sparaliżowany od 11 lat. Odnosząc się do tego przypadku, Watykan zaznacza, że nakłanianie chorych do odebrania sobie życia nie jest właściwą odpowiedzią na cierpienie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Włochy Za życiem Watykan ŚWIAT eutanazja

Sprzeciw wobec manipulacji ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Powstał list otwarty lekarzy i naukowców

- Odmowa podjęcia prawnie dopuszczalnych czynności ratujących życie w wielu przypadkach może być kwalifikowana jako błąd medyczny prowadzący do odpowiedzialności lekarza oraz placówki medycznej – piszą sygnatariusze specjalnego listu ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Dokument opatrzono dopiskiem "Stop dezinformacji opinii publicznej".
Zobacz więcej na temat:  aborcja ciąża Za życiem prawo zdrowie dziecko POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka społeczeństwo

Wsparcie po urodzeniu dziecka z niepełnosprawnością. Wdówik o szczegółach ustawy "Za życiem"

Osobne pokoje dla kobiet w ciąży z wadą, wyższa kwota niż obecne 4 tys. zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka, doradca zamiast asystenta rodziny - wymienia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, mówiąc o zmianach w projekcie ustawy "Za życiem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja społeczeństwo Za życiem ustawa ciąża niepełnosprawni niepełnosprawność