Polskie Radio
Section05
Za życiem

Heartbeat Act trafia do Europy. Na Węgrzech matka przed aborcją będzie musiała posłuchać bicia serca dziecka

Na Węgrzech zmieniają się przepisy regulujące dostępność aborcji. Te obowiązujące pozwalają na przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania ze względów medycznych lub jeśli kobieta jest w trudnej sytuacji osobistej. Wcześniej kobiety muszą poddać się konsultacjom medycznym. Nowy wymóg, który wejdzie w życie w czwartek 15 września to zapoznanie się z biciem serca własnego dziecka.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem ŚWIAT USA Europa Węgry

Proaborcyjna rezolucja ONZ zatwierdzona. Szczerski dementuje poparcie Polski dla dokumentu

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdziło nową rezolucję, która otwiera furtkę dla promocji aborcji. Dokument pod nazwą "Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej" ma na celu stworzenie dostępu do "bezpiecznej aborcji", do czego pilnie wezwano państwa. Jak przekazał stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, nie poparła tekstu rezolucji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka USA Za życiem ŚWIAT Unia Europejska Europa Afryka Nigeria POLSKA Krzysztof Szczerski

Aborcja jako prawo podstawowe? Mimo sprzeciwów trwają ostatnie negocjacje rezolucji ONZ

Unia Europejska wraz z administracją Joe Bidena próbują zmusić Zgromadzenie Ogólne ONZ do przyjęcia rezolucji, która uznaje aborcję za prawo człowieka. ONZ może przyjąć nową proaborcyjną rezolucję do końca miesiąca - ostrzega Centrum dla Rodziny i Praw Człowieka z USA.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża rodzina Europa POLSKA USA Joe Biden Unia Europejska

W PE prace nad proaborcyjną rezolucją. Biskupi Europy przypominają: aborcja nie jest prawem człowieka

Do decyzji Sądu Najwyższego USA, która obaliła gwarancję tamtejszych praw aborcyjnych z 1973 r., do dyskusji nad kolejną rezolucją przygotowuje się Parlament Europejski. Ma wyrazić poparcie dla obalonego precedensu, który zapewniał możliwość usług aborcyjnych. W tym kontekście biskupi Europy ponownie przypominają, że "aborcja nie jest prawem człowieka".
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka USA Stany Zjednoczone Za życiem ŚWIAT Unia Europejska Europarlament Europa Kościół

"Według prawa UE nie można nakazać legalizacji aborcji". Europejscy biskupi odrzucają żądania Europarlamentu

Komisja Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zabrała głos w związku z dyskusją w Parlamencie Europejskim i rezolucji na temat możliwego uchylenia prawa do aborcji przez Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka USA Stany Zjednoczone Za życiem ŚWIAT Unia Europejska Europarlament Europa Kościół

Sprzeciwiają się wpisaniu aborcji do Karty praw podstawowych UE . Wielka mobilizacja pro-life przed unijną debatą

Sto organizacji pro-life z ponad 20 krajów Unii Europejskiej wzięło w weekend w Brukseli udział w konwencji "Europa wierna ludzkiej godności". Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że tak licznie zebrani obrońcy życia są wyrazem mobilizacji ruchów pro-life w Europie.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża rodzina Europa POLSKA

"Aborcja największym błędem w moim życiu". Szwedzka europoseł mówi o obronie życia

Temat aborcji poruszyła w bardzo osobistym wywiadzie Sara Skyttedal, szwedzka europoseł EPP. Przypomniała, że gdy w 2019 r. jeden ze szwedzkich chadeków sprzeciwił się aborcji, wywołało to ogromną dyskusję i debatę. Polityk jest członkiem formacji Donalda Tuska w europarlamencie, która forsowała aborcyjne zapisy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Unia Europejska aborcja polityka prawo społeczeństwo Za życiem

Najmniejszy wcześniak przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii. Lekarze nie dawali jej szans

Hannah Stibbles ważyła przy urodzeniu tylko 325 g. To najmniejszy wcześniak, który urodził się w Wielkiej Brytanii. Przed porodem lekarze stwierdzili, że dziecko nie ma prawie żadnej szansy na przeżycie i trzeba nastawić się co najmniej na reanimację, ale po narodzinach Hannah oddychała samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Za życiem dziecko kobieta rodzina społeczeństwo Wielka Brytania

"Zwiększone finansowanie, usprawnienie działań". Paweł Wdówik o rozwoju programu "Za życiem"

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, poinformował o przydzieleniu większej ilości pieniędzy na opiekę nad kobietami w ciąży i główne ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze (WOKRO) w ramach programu "Za życiem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej niepełnosprawni Za życiem