Handel w niedzielę. Należy go zlikwidować?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 17:11
W branży handlowej w Polsce zatrudnionych jest ponad 3,5 mln osób, a więc 26 proc. wszystkich pracujących. Tymczasem w parlamencie trwają prace nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele.
Audio
  • Jak bardzo nowe przepisy zmienią oblicze polskiego handlu. Czy uderzą w branżę, zwiększą bezrobocie i w jaki sposób odbiją się na nas, czyli konsumentach? (Czat Czwórki)
Czego dokładnie dotyczą nowe przepisy i czy we wszystkich sklepach nie będzie można robić zakupów w niedzielę? O tym także rozmawialiśmy w Czwórce
Czego dokładnie dotyczą nowe przepisy i czy we wszystkich sklepach nie będzie można robić zakupów w niedzielę? O tym także rozmawialiśmy w CzwórceFoto: Glow Images/East News

dr Andrzej Faliński Handel jest branżą elastyczną i szybko radzi sobie ze zmianami na rynku. Sklepy już dziś wprowadzają technologie przyspieszające obsługę klienta, m.in. kasy samoobsługowe, czy płatności przez telefon

Od lat mówi się, że ta ustawa będzie miała wpływ m.in. na zatrudnienie, pracę dostawców, koszty stałe, m.in. prądu, czy komfort konsumentów. - Do tego dochodzą kwestie zarządzenia strukturą zatrudnienia - firmy będą kompensować oszczędności. Prędzej czy później rynek zostanie rozchwiany, a wygrają ci, którzy utrzymają korzystne warunki dla klientów - mówił dr Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu. A jak przyznała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Lewiatana, zdania konsumentów w tej sprawie są podzielone. - Warto przypomnieć, że handel to nie jest jedyna branża, w której pracuje się w niedzielę. Jeśli chcemy być empatyczni, dajmy wolne także lekarzom, pielęgniarkom, wykładowcom uczelni czy pracownikom energetyki - mówiła ekspertka.

Dlaczego w związku z nowymi przepisami ceny w dużych sieciach handlowych mogą spadać, a w małych - wręcz przeciwnie. Jak zareaguje na nie rynek produktów żywnościowych, które kupujemy na bieżąco, a jak poradzą sobie m.in. sprzedawcy AGD czy mebli? Kto straci i czy ktoś zyska w związku z wprowadzeniem nowych przepisów - o tym także rozmawialiśmy w studiu Czwórki. To również sprawdzała w swoim materiale reporterskim Weronika Puszkar.

dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Pracownicy muszą być także świadomi, że siła rzeczy, jeśli będą pracować mniej, sześć zamiast siedmiu dni w tygodniu, ich wynagrodzenia będą niższe

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (główny ekonomista Lewiatana), dr Andrzej Faliński (dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji)

Data emisji: 4.01.2017

Godzina emisji: 15.10

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magia 99 groszy. Czy to rzeczywiście działa?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 19:34
Kochamy wyprzedaże, tylko czy końcówka ceny 99 groszy rzeczywiście zachęca nas do zakupów, czy raczej odstrasza od sklepowych półek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjazne upomnienia. Czy to w ogóle możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 17:00
Czynsz, prąd, internet, telefon... Jako klienci różnych firm dostarczających usługi mamy do zapłaty niezliczoną liczbę rachunków. W spłacie zadłużenia mają pomóc nam szeregi pism upominających. Czy jednak spełniają one swoją rolę? Czy wina braku spłaty na pewno leży po stronie klienta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwota wolna od podatku. Kto na niej skorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 16:00
Od stycznia 2017 roku wejdzie w życie nowe prawo podatkowe. Zgodnie z nim Polacy będą odliczać kwotę wolną od podatku na innych zasadach. Kto skorzysta, kto straci, a dla kogo sytuacja się nie zmieni po wejściu w życie nowych przepisów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rynek "chwilówek" wymaga reformy?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 16:45
Nie trzeba udowadniać wysokości zarobków, ani nawet wychodzić z domu. By dostać szybką pożyczkę, czyli tzw. chwilówkę, wystarczy jeden telefon. Ile tak naprawdę kosztują nas takie kredyty?
rozwiń zwiń