Laura Dekker. Nastolatka, która opłynęła świat

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 17:40
Urodziła się podczas 7-letniej podróży morskiej swoich rodziców. Pierwsze 4 lata życia spędziła na otwartym morzu, a jako 6-latka dostała pierwszą łódkę. W wieku 14 lat przepłynęła Kanał La Manche, a później wybrała się w samotny rejs dookoła świata.
Audio
  • O żeglarstwie i życiowej filozofii - rozmowa z Laurą Dekker (Czat Czwórki)
Laura Dekker w porcie bezpośrednio po powrocie z rejsu dookoła świata
Laura Dekker w porcie bezpośrednio po powrocie z rejsu dookoła świataFoto: PAP/Jerry Lampen

brazylia 1200.jpg
Podróż dookoła świata. "Samemu nie oznacza samotnie"

Już w wieku 10 lat wiedziała, że chce opłynąć świat dookoła. Jej kontrowersyjnej decyzji towarzyszyła wielomiesięczna batalia rodziców stoczona z holenderską Radą Ds. Ochrony Dzieci, bowiem urzędnicy nie chcieli dopuścić, by nastolatka sama wsiadła na łódkę. Tymczasem niedługo później Laura Dekker przepłynęła trzy oceany i bezpiecznie wróciła do domu.

- Dla mnie żeglowanie jest tak naturalne, jak oddychanie. Gdyby ktoś zaproponował mi, bym w wieku 13 lat wspinała się po górach, pewnie bym odmówiła. A przecież są dzieci, które zdobywają szczyty. Mogą to robić, bo w tym środowisku się wychowały, tak jak ja na morzu - mówiła w rozmowie z Czwórką.

Laura Dekker Szczęście nie bierze się z posiadania rzeczy materialnych. Najszczęśliwsi ludzie, jakich spotkałam nie mieli prawie nic - tylko dach nad głową, jedzenie, wodę i rodzinę. I to wystarczy do szczęścia. Potrzebujemy nie przedmiotów, a siły, by odpierać wszechobecne ataki konsumpcjonizmu

Laura Dekker wydała właśnie książkę, w której przekonuje, że wiek nie jest ważny, a najważniejsze są marzenia i determinacja. Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Katarzyny Kornet, w którym żeglarka opowiadała o tym wydawnictwie oraz wspominała swoje spędzone na wodzie dzieciństwo. Mówiła też o swojej filozofii życia i tłumaczyła, czemu żeglując nauczyła się o życiu dużo więcej niż podczas miesięcy spędzonych w szkolnych ławkach. Zdradziła także, które ze swoich marzeń planuje zrealizować w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 16.10

kd/jsz

Czytaj także

Nieznany świat Korowajów. Tam gdzie internet nie sięga

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 18:40
- Podróżuję w najmniej dostępne i nietypowe miejsce z pewnego rodzaju chęci sprawdzenia siebie, zobaczenie rzeczy niemożliwych - mówi podróżniczka Zofia Nowaczyk, która w Czwórce opowiada o wyprawie do Papui i wioski Korowajów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekwador. Od dżungli, przez Andy, po ocean

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 19:27
Pomimo, iż stosunkowo nieduży Ekwador ma bardzo dużo do zaoferowania podróżnikom i turystom. - Miesiąc to może być za mało, żeby poznać jego bogactwo - przekonuje zaproszona przez Czwórkę Paulina Lewandowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break. Jak poznać miasto w kilka dni?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 18:42
Od kilku lat dużą popularnością cieszą się kilkudniowe wypady zagraniczne. Coraz więcej tanich połączeń lotniczych sprawia, że niektórzy nawet kilka razy w roku mogą pozwolić sobie na tzw. city breaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Birma. Kraj, który zmieni się w... turystyczny skansen?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 18:59
- Mieszkańcy Birmy cieszą się na widok turystów. Choć większość z nich nie zna angielskiego, są otwarci, ciekawi wszystkiego - mówi w Czwórce podróżniczka Magdalena Skibińska. Jak rozwija się birmańska turystyka?
rozwiń zwiń