X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szkoły branżowe. Ułatwią start na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 18:22
Od września tego roku szkoły zawodowe będą kształciły polskich uczniów w 213 zawodach. To efekt podpisania przez Minister Edukacji Narodowej rozporządzenia w sprawie nowej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Audio
  • Szkoły branżowe - czy zmienią edukację w Polsce? (Czat Czwórki/Czwórka)
Jakie wykształcenie zapewni nam dobry start na rynku pracy? (zdjęcie ilustracyjne)
Jakie wykształcenie zapewni nam dobry start na rynku pracy? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

- Od 2012 zauważamy, że postęp techniczny idzie szybko do przodu. Dlatego też trzeba unowocześniać podstawy programowe szkolnictwa zawodowego - przekonywała Bożena Mayer-Gawron, wicedyrektorka ds. kształcenia zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji. - Wraz z rozwojem postępu technologicznego rośnie świadomość uczniów i dlatego zainteresowanie kształceniem zawodowym jest coraz większe - dodała. W rozmowie z Katarzyną Kornet szkoły branżowe polecała także Natalia Bogdan, prezeska zarządu Jobhouse. - Obecnie bardzo mało jest pracowników z fachem w ręku. A to właśnie o nich biją się pracodawcy na rynku - wyjaśniała.

Natalia Bogdan Pracodawcy są włączeni w proces tworzenia o programu edukacji. To rynek wie najlepiej, jakich pracowników potrzebuje

Wśród nowych branż są m.in. operator maszyn i urządzeń hutniczych, magazynier-logistyk, czy technik robót wykończeniowych. Pięć zawodów stworzono też z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. - Modernizację w kształceniu zawodowym umożliwiła nam między innymi bezpośrednia współpraca z pracodawcami, a osoby z niepełnosprawnościami muszą wyjść z domu. To jest priorytet Ministerstwa Edukacji Narodowej - mówiła Bożena Mayer-Gawron.

Słuchając nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki dowiecie się też, jaka będzie struktura szkół branżowych, czy ich uczniowie będą mieli szansę na studia wyższe, czy umożliwią one elastyczność na rynku pracy oraz czy wprowadzenie nowej klasyfikacji sprawi, że młodzi chętniej będą wybierać te zawody, na które jest największe zapotrzebowanie. W audycji Anna Depczyńska sprawdziła też, jak automatyzacja wpłynie na strukturę rynku pracy - które zawody znikną i czy pojawią się nowe?

Bożena Mayer-Gawron Postęp wymusza, żeby doskonalić podstawę kształcenia zawodowego i dopasowywać ją do potrzeb rynku

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Goście: Bożena Mayer-Gawron (wicedyrektorka ds. kształcenia zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji), Natalia Bogdan (prezeska zarządu Jobhouse) 

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak pracujący. Gdzie szuka zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:19
Statystki podają, że emigracja zawodowa Polaków rośnie, a rynek pracy w Polsce kurczy się z roku na rok. Z drugiej strony odnotowujemy rekordowo niskie bezrobocie, chociaż i tak daleko nam do naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie plasuje się ono na poziomie 3,7 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła Edukacji. Dla nauczycieli, którzy chcą się uczyć

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 15:56
W Polsce powstała właśnie Szkoła Edukacji, pierwsze i jak na razie jedyne w naszym kraju dzienne i bezpłatne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka polskiego lub matematyki.
rozwiń zwiń