"Papierosy są passe." Dlaczego nie warto zaczynać palić?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 17:22
Najnowsze dane wskazują, że pokazywanie się z papierosem przestaje być wyznacznikiem dorosłości i jest coraz mniej popularne wśród młodych ludzi. Liczba palaczy między 18. a 24. rokiem życia spada m.in. w Wielkiej Brytanii i USA. A jak jest w Polsce?
Audio
  • Jak rzucić palenie i co dzieje się z naszym ciałem, gdy regularnie palimy papierosy? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Marc Bruxelle

epapieros wiki 1200.jpg
Trujące gadżety - jak nam szkodzą e-papierosy?

W ramach walki z nałogiem tytoniowym w Polsce wprowadzono m.in. opakowania papierosów z informacją o szkodliwym wpływie palenia na nasze zdrowie. - Osoby uzależnione mają silne mechanizmy obronne: żartują z tych opakowań, kupują na nie specjalne osłony. Dlatego system ten ma zniechęcić do sięgania po papierosy jeszcze niepalących - tłumaczyła Magdalena Cedzyńska z Centrum Onkologii w Warszawie. W programie mówiliśmy także o innych kampaniach społecznych, które mają uświadamiać potencjalnych klientów koncernów tytoniowych, ale też o mających wejść w życie unijnych regulacjach prawnych, dotyczących m.in. nowego wyglądu paczek papierosów. Jak podkreślała zaś Cedzyńska, ważne w "zniechęcaniu do palenia" są aspekty dotyczące aktualnej sytuacji palących. - Nowotwór czy impotencja, na które narażeni są palacze w przyszłości, to abstrakcyjne pojęcia. Dlatego warto podkreślać sytuację "tu i teraz": papierosy dużo kosztują i brzydko pachną - mówiła ekspertka. Zaś jak tłumaczył doc. Grzegorz Basak, straszenie nie działa na młodych ludzi. - Należy więc w kampaniach podkreślać pozytywne aspekty niepalenia: że ten nałóg jest passe, że jest reliktem przeszłości - mówił gość Piotra Firana.

Magdalena Cedzyńska Wśród młodych Polaków częstotliwość sięgania po papierosa nie rośnie od kilku lat - i to jest ekstra. Przeraża jednak, że regularnie, codziennie pali co szósty 15-latek. To potencjalni dorośli palacze.

Co jeszcze możemy robić, by skutecznie zniechęcać młodych ludzi do sięgnięcia po pierwszego papierosa, i jak tłumaczyć uzależnionym, by zrezygnowali z nałogu nikotynowego? Jak zmienia się jego postrzeganie wśród młodych Polaków i czy moda na niepalenie dotrze do Polski?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Michał Piwowarek

Goście: Magdalena Cedzyńska (Poradnia Pomocy Palącym z Centrum Onkologii w Warszawie), doc. Grzegorz Basak (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/ag

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna estetyczna. Ile zdrowia nas kosztują zabiegi?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:26
Przybywa pacjentów, płacących wysoką cenę za niewłaściwie wykonane zabiegi medycyny estetycznej. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało konsultacje w sprawie uregulowania kwestii wykonywania zabiegów upiększających.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papua-Nowa Gwinea. Pierwotność w rajskiej otoczce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 19:13
- Gdy się tam wybierałem, niewiele wiedziałem o Papui-Nowej Gwinei. Nie słyszałem o panujących tam konfliktach - opowiada Paweł Zgrzebnicki, autor książki "Tam, gdzie kończy się świat".   
rozwiń zwiń