X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Papierosy są passe." Dlaczego nie warto zaczynać palić?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 17:22
Najnowsze dane wskazują, że pokazywanie się z papierosem przestaje być wyznacznikiem dorosłości i jest coraz mniej popularne wśród młodych ludzi. Liczba palaczy między 18. a 24. rokiem życia spada m.in. w Wielkiej Brytanii i USA. A jak jest w Polsce?
Audio
  • Jak rzucić palenie i co dzieje się z naszym ciałem, gdy regularnie palimy papierosy? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Marc Bruxelle

epapieros wiki 1200.jpg
Trujące gadżety - jak nam szkodzą e-papierosy?

W ramach walki z nałogiem tytoniowym w Polsce wprowadzono m.in. opakowania papierosów z informacją o szkodliwym wpływie palenia na nasze zdrowie. - Osoby uzależnione mają silne mechanizmy obronne: żartują z tych opakowań, kupują na nie specjalne osłony. Dlatego system ten ma zniechęcić do sięgania po papierosy jeszcze niepalących - tłumaczyła Magdalena Cedzyńska z Centrum Onkologii w Warszawie. W programie mówiliśmy także o innych kampaniach społecznych, które mają uświadamiać potencjalnych klientów koncernów tytoniowych, ale też o mających wejść w życie unijnych regulacjach prawnych, dotyczących m.in. nowego wyglądu paczek papierosów. Jak podkreślała zaś Cedzyńska, ważne w "zniechęcaniu do palenia" są aspekty dotyczące aktualnej sytuacji palących. - Nowotwór czy impotencja, na które narażeni są palacze w przyszłości, to abstrakcyjne pojęcia. Dlatego warto podkreślać sytuację "tu i teraz": papierosy dużo kosztują i brzydko pachną - mówiła ekspertka. Zaś jak tłumaczył doc. Grzegorz Basak, straszenie nie działa na młodych ludzi. - Należy więc w kampaniach podkreślać pozytywne aspekty niepalenia: że ten nałóg jest passe, że jest reliktem przeszłości - mówił gość Piotra Firana.

Magdalena Cedzyńska Wśród młodych Polaków częstotliwość sięgania po papierosa nie rośnie od kilku lat - i to jest ekstra. Przeraża jednak, że regularnie, codziennie pali co szósty 15-latek. To potencjalni dorośli palacze.

Co jeszcze możemy robić, by skutecznie zniechęcać młodych ludzi do sięgnięcia po pierwszego papierosa, i jak tłumaczyć uzależnionym, by zrezygnowali z nałogu nikotynowego? Jak zmienia się jego postrzeganie wśród młodych Polaków i czy moda na niepalenie dotrze do Polski?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Michał Piwowarek

Goście: Magdalena Cedzyńska (Poradnia Pomocy Palącym z Centrum Onkologii w Warszawie), doc. Grzegorz Basak (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna estetyczna. Ile zdrowia nas kosztują zabiegi?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:26
Przybywa pacjentów, płacących wysoką cenę za niewłaściwie wykonane zabiegi medycyny estetycznej. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało konsultacje w sprawie uregulowania kwestii wykonywania zabiegów upiększających.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papua-Nowa Gwinea. Pierwotność w rajskiej otoczce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 19:13
- Gdy się tam wybierałem, niewiele wiedziałem o Papui-Nowej Gwinei. Nie słyszałem o panujących tam konfliktach - opowiada Paweł Zgrzebnicki, autor książki "Tam, gdzie kończy się świat".   
rozwiń zwiń