X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Medycyna estetyczna. Ile zdrowia nas kosztują zabiegi?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:26
Przybywa pacjentów, płacących wysoką cenę za niewłaściwie wykonane zabiegi medycyny estetycznej. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało konsultacje w sprawie uregulowania kwestii wykonywania zabiegów upiększających.
Audio
  • W jaki sposób i przez kogo przeprowadzane są w Polsce zabiegi medycyny estetycznej? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pecaphoto77/Shutterstock.com

Dr Wojciech Marusza Niewłaściwe preparaty sprowadzane np. z Azji mogą powodować alergie. Wówczas lekarz ma prawo natychmiast podjąć leczenie i wie, jak to zrobić, kosmetyczka - nie. Kosmetyczka nie ma też prawa zebrać wywiadu lekarskiego przed zabiegiem, co może skończyć się tragedią

Lekarzy bulwersuje fakt, że część zabiegów przeprowadzają kosmetyczki i kosmetolodzy, czyli osoby nie będące po studiach medycznych. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są niejasne przepisy. - Mamy lukę prawną, bo nie jest napisane wprost, że pewne zabiegi są "zarezerwowane" dla lekarzy. Natomiast moim zdaniem wszystkie zabiegi związane z przerywaniem ciągłości skóry powinny być wykonywane przez ludzi z odpowiednim wykształceniem - opowiadała Katarzyna Przyborowska, radca prawny. Zaś jak podkreślał dr Wojciech Marusza, nawet lekarze powinni przechodzić odpowiednie przeszkolenie w certyfikowanym miejscu, zanim podejmą się wykonywania zabiegów. - Człowiek ingerujący w ciało drugiego człowieka bez odpowiedniej wiedzy jest jak kierowca rajdowy, który jedzie z prędkością 200 km/h i ma zasłonięte oczy - mówił ekspert. - Pod skórą są naczynia, nerwy i chodzi o to, by ich nie uszkodzić, bo powikłania będą bardzo przykre dla pacjenta.

Jakie mogą być skutki niewłaściwie wykonanych operacji upiększających i jak sprawdzić, czy lekarz, u którego chcemy poddać się takiemu zabiegowi, ma odpowiednie umiejętności? Jakie uprawnienia są w tej chwili wymagane, żeby móc oferować zabiegi i w jaki sposób należałoby zmienić przepisy, by uniknąć powikłań? O tym dyskutowaliśmy w Czwórce. A Michał Piwowarek w swoim materiale reporterskim sprawdził, jak - z perspektywy chętnych na podstawowe zabiegi medycyny estetycznej - działa dziś polskie prawo.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 14.06.2017

Godzina emisji: 15.10

kd


Komentarze1
aby dodać komentarz
m.kowalczyk3662017-08-07 15:12 Zgłoś
"Lekarzy bulwersuje fakt, że część zabiegów przeprowadzają........kosmetolodzy, czyli osoby nie będące po studiach medycznych. " Serio? Kosmetolodzy będący po 5 letnich studiach ukończonych na Uniwersytetach Medycznych na Wydziałach Farmacji nie maja studiów medycznych? Niektóre z tych osób mają doktoraty. Najpierw trzeba coś wiedzieć, a dopiero potem brać się za pisanie. Żenada.

Czytaj także

Jak zachować młodość? Zamień skalpel na nóż!

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:50
- I krój nim warzywa, owoce, dodawaj pestki, oleje z roślin. To są najlepsze narzędzia do walki z upływem czasu - przekonuje Agnieszka Mielczarek, autorka książki "5 lat młodsza w 5 tygodni".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem wagi ciężkiej - dlaczego tyjemy i jak schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 19:27
Najczęściej postrzegana jest jako problem estetyczny. Tymczasem otyłość jest chorobą - tak klasyfikuje ją Światowa Organizacja Zdrowia. Jedną z jej głównych przyczyn jest niewłaściwa dieta, kolejną - siedzący tryb życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda. Ile i z jakimi dodatkami należy jej pić każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 18:43
Ludzki organizm aż w 60 proc. składa się aż z wody i nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej spożycia. Dietetycy zalecają picie każdego dnia około 2,5 litra płynów. Świetną alternatywą dla "czystej" wody są własnoręcznie robione wody... smakowe.
rozwiń zwiń