Medycyna estetyczna. Ile zdrowia nas kosztują zabiegi?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:26
Przybywa pacjentów, płacących wysoką cenę za niewłaściwie wykonane zabiegi medycyny estetycznej. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało konsultacje w sprawie uregulowania kwestii wykonywania zabiegów upiększających.
Audio
  • W jaki sposób i przez kogo przeprowadzane są w Polsce zabiegi medycyny estetycznej? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pecaphoto77/Shutterstock.com

Dr Wojciech Marusza Niewłaściwe preparaty sprowadzane np. z Azji mogą powodować alergie. Wówczas lekarz ma prawo natychmiast podjąć leczenie i wie, jak to zrobić, kosmetyczka - nie. Kosmetyczka nie ma też prawa zebrać wywiadu lekarskiego przed zabiegiem, co może skończyć się tragedią

Lekarzy bulwersuje fakt, że część zabiegów przeprowadzają kosmetyczki i kosmetolodzy, czyli osoby nie będące po studiach medycznych. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są niejasne przepisy. - Mamy lukę prawną, bo nie jest napisane wprost, że pewne zabiegi są "zarezerwowane" dla lekarzy. Natomiast moim zdaniem wszystkie zabiegi związane z przerywaniem ciągłości skóry powinny być wykonywane przez ludzi z odpowiednim wykształceniem - opowiadała Katarzyna Przyborowska, radca prawny. Zaś jak podkreślał dr Wojciech Marusza, nawet lekarze powinni przechodzić odpowiednie przeszkolenie w certyfikowanym miejscu, zanim podejmą się wykonywania zabiegów. - Człowiek ingerujący w ciało drugiego człowieka bez odpowiedniej wiedzy jest jak kierowca rajdowy, który jedzie z prędkością 200 km/h i ma zasłonięte oczy - mówił ekspert. - Pod skórą są naczynia, nerwy i chodzi o to, by ich nie uszkodzić, bo powikłania będą bardzo przykre dla pacjenta.

Jakie mogą być skutki niewłaściwie wykonanych operacji upiększających i jak sprawdzić, czy lekarz, u którego chcemy poddać się takiemu zabiegowi, ma odpowiednie umiejętności? Jakie uprawnienia są w tej chwili wymagane, żeby móc oferować zabiegi i w jaki sposób należałoby zmienić przepisy, by uniknąć powikłań? O tym dyskutowaliśmy w Czwórce. A Michał Piwowarek w swoim materiale reporterskim sprawdził, jak - z perspektywy chętnych na podstawowe zabiegi medycyny estetycznej - działa dziś polskie prawo.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 14.06.2017

Godzina emisji: 15.10

kd


Czytaj także

Jak zachować młodość? Zamień skalpel na nóż!

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:50
- I krój nim warzywa, owoce, dodawaj pestki, oleje z roślin. To są najlepsze narzędzia do walki z upływem czasu - przekonuje Agnieszka Mielczarek, autorka książki "5 lat młodsza w 5 tygodni".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problem wagi ciężkiej - dlaczego tyjemy i jak schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 19:27
Najczęściej postrzegana jest jako problem estetyczny. Tymczasem otyłość jest chorobą - tak klasyfikuje ją Światowa Organizacja Zdrowia. Jedną z jej głównych przyczyn jest niewłaściwa dieta, kolejną - siedzący tryb życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda. Ile i z jakimi dodatkami należy jej pić każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 18:43
Ludzki organizm aż w 60 proc. składa się aż z wody i nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej spożycia. Dietetycy zalecają picie każdego dnia około 2,5 litra płynów. Świetną alternatywą dla "czystej" wody są własnoręcznie robione wody... smakowe.
rozwiń zwiń