W wakacje podróżujmy bezpiecznymi autokarami

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:50
Choć od kilku lat prowadzona jest wakacyjna akcja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego "Bezpieczny Autokar", inspektorzy nadal podczas kontroli wykrywają niedopatrzenia, a w ciągu ostatnich wakacyjnych dni pojawiały się kolejne informacje o wypadkachw autokarów z wycieczkami. Czy stan poruszających się po naszych drogach autokarów poprawia się?
Audio
  • Jak zapewnić bezpieczeństwo pasażerów w podróży autokarem? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: kaczor58/Shutterstosck.com

Hubert Jednorowski Kontrole mają aspekt prewencyjny, podnoszą świadomość pasażerów. Na przewoźników oddziałuje zaś sam fakt, że one mogą się pojawić

- W zeszłym roku na blisko 1600 przeprowadzonych kontroli wystawiliśmy 400 mandatów. Dotyczyły one różnych naruszeń popełnianych przez kierowców - tłumaczył w Czwórce Hubert Jednorowski, dyrektor Biura Nadzoru Inspekcyjnego w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. - Stan techniczny autokarów zakwestionowano w 74 przypadkach. Znaczna część to były drobne usterki. 12 przypadków było poważnych, czyli takich, w których pojazdy nie zostały dopuszczone do ruchu. W jednym przypadku prowadzący pojazd był pod wpływem alkoholu - zaznaczył zaproszony ekspert.

Antoni Rzeczkowski, młodszy aspirant z Komendy Głównej Policji, porównywał natomiast przytoczone przez Huberta Jednorowskiego dane ze statystykami policji. - Policja prowadzi takie same kontrole i nasze dane statystyczne są porównywalne. Nie tylko odnawia się nam autokarowa flota, ale także sami kierowcy i przewoźnicy coraz poważniej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa w podróży - przekonywał Antoni Rzeczkowski. - W 2016 roku odnotowaliśmy 101 wypadków spowodowanych przez kierowców autokarów. 156 osób zostało w nich rannych, natomiast cztery zginęły, co stanowi zaledwie 0,5 procenta wszystkich ofiar na naszych drogach - dodał młodszy aspirant.

Antoni Rzeczkowski Jakość floty się poprawia, jednak to organizatorzy wycieczek często popełniają błędy. Oferty najtańszego przewoźnika oznaczają zwykle mniej bezpieczeństwa, a na nim nie warto oszczędzać 

Jak zgłosić autokar do sprawdzenia, gdzie znajdują się punkty kontroli pojazdów, jak taka kontrola przebiega oraz jak postępować, kiedy wybieramy się w podróż z zagranicznym przewoźnikiem - tego wszystkiego dowiecie się z nagrania całej rozmowy w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Hubert Jednorowski (dyrektor Biura Nadzoru Inspekcyjnego w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego), Antoni Rzeczkowski (młodszy aspirant z Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 19.07.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/ag

Czytaj także

Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto zadłużać się na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 17:00
Pieniądze pożyczamy już nie tylko na kupno domu, czy samochodu, ale też na wakacje. - Pieniądze pożyczane na urlop są droższe niż te, które dostaniemy w kredycie hipotecznym - ostrzega ekonomista Łukasz Kozłowski.
rozwiń zwiń