"Goran The Camel Man". Niezwykłe życie Szwajcara-nomady

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:18
Marcin Lesisz samodzielnie nakręcił krótki film dokumentalny "Goran The Camel Man" o człowieku, który od 27. roku życia podróżuje po świecie swoim cygańskim wozem, wraz z psami, kozami i wielbłądem, odtwarzając Jedwabny Szlak.
Audio
  • Jak wygląda codzienność nomadów i jak żyje bohater filmu "Goran The Camel Man"? (Czat Czwórki)
Goran, czyli Roland Charles Verdon i jego wielbłąd
Goran, czyli Roland Charles Verdon i jego wielbłądFoto: Marcin Lesisz

podróż droga człowiek podróżnik 1200.jpg
Samotnie przez świat. Czego uczą nas podróże?

Goran, czyli Roland Charles Verdon, jest Szwajcarem, ale Marcin spotkał go na bułgarsko-tureckiej granicy i od razu postanowił pokazać światu, jak wygląda niezwykłe życie tego człowieka. - To było w środku nocy. Nagle z ciemności wyłonił się mędrzec z brodą, a my szukaliśmy miejsca na nocleg. Zaprosił nas więc do siebie - wspominał gość Piotra Firana. Jak tłumaczył, Goran "unika ludzi, ale jednocześnie bez cywilizacji nie jest w stanie żyć". - Wcześniej w Szwajcarii prowadził wraz z żoną sklep ze zdrową żywnością, ale żona zginęła w wypadku. Po tym wydarzeniu chodził po górach, aż spotkał "wiedźmę", która powiedziała mu, że powinien spełnić marzenie z dzieciństwa: kupić wielbłąda i wyruszyć w podróż. Tak też uczynił - opowiadał Marcin Lesisz.

Podróżnik przez dwa miesiące towarzyszył Goranowi w Gruzji, a film dokumentalny, który powstał po tym czasie, zdobył m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Nowe Horyzonty". Jak wygląda dziś życie Gorana i dlaczego podróżuje właśnie Jedwabnym Szlakiem? Czy ma plany, by pewnego dnia zakończyć podróż? Jak powstawał film o jego przygodach podczas wyprawy? O tym mówił Marcin Lesisz w Czwórce. A o tym, kim są nomadzi i jak wygląda ich codzienność, opowiadał w rozmowie z Elą Burzą Dariusz Skonieczko z Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marcin Lesisz (reżyser, operator kamery, fotograf, podróżnik)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 16.08

kd/mc

Czytaj także

Indie kontra Islandia. Jak podróżować niskim kosztem?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 17:58
- W Indiach byli miesiąc, w tym czasie m.in. spontanicznie gościli na tamtejszym tradycyjnym weselu. Na Islandii zaś nocowali pod wodospadami. Michał Papke, Maciej Rembowski radzili w Czwórce, jak zwiedzić świat i nie wydać majątku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem po Kubie w kobiecym gronie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 09:30
- Kobiety w podróży poszukują czegoś innego niż mężczyźni. Dlatego organizując nasze wyprawy przyjęłyśmy wspólny, kobiecy mianownik - mówią autorki projektu "Superfemka.pl".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Laowai w wielkim mieście". Chiny jako całkiem inny świat

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 16:27
Książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin" to prawdziwy "dziennik zdziwień" Aleksandry Świstow. - Choć wielokrotnie podróżowałam już bez planu, tym razem na początku pobytu w tym kraju po prostu nie rozumiałam połowy rzeczy, które dzieją się wokół mnie, wszystko było inne niż w Europie - wspominała autorka książki.
rozwiń zwiń