"Laowai w wielkim mieście". Chiny jako całkiem inny świat

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 16:27
Książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin" to prawdziwy "dziennik zdziwień" Aleksandry Świstow. - Choć wielokrotnie podróżowałam już bez planu, tym razem na początku pobytu w tym kraju po prostu nie rozumiałam połowy rzeczy, które dzieją się wokół mnie, wszystko było inne niż w Europie - wspominała autorka książki.
Audio
  • Aleksandra Świstow opowiada o Chinach i książce "Laowai w wielkim mieście" (Czat Czwórki)
Aleksandra Świstow w Chinach
Aleksandra Świstow w ChinachFoto: mat. prom.

W swojej książce pisze o obutych psach, podrabianym ryżu, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. W Czwórce Aleksandra Świstow wspominała jednak m.in., ze początki wcale nie były łatwe. - Przez pierwsze miesiące w Chinach problem stanowiła nie tylko bariera językowa, ale także ta kulturowa - opowiadała w rozmowie z Piotrem Firanem.

Aleksandra Świstow Rzucając pracę w korporacji marzyłam tylko o tym, by chodzić w klapkach. Nie miałam innych planów, chciałam zmienić swoje życie. I pojawiła się propozycja wyjazdu do Chin. Więc to nie ja wybrałam Chiny, tylko Chiny wybrały mnie

Na jakie problemy natknęła się Aleksandra Świstow? Dlaczego na początku pobytu w Chinach w restauracjach zamawiała do jedzenia kurze łapki i nie korzystała z miejskiej komunikacji? I jak to się stało, że sama zaczęła pisać o chińskiej kulturze, tradycjach i ciekawostkach dotyczących tego kraju? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie Justyna Tylczyńska zapytała słuchaczy Czwórki, z czym im kojarzy się ten kraj i dlaczego m.in. ze… smokami.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Aleksandra Świstow (podróżniczka, autorka książki "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin")

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 16.10

kd/gs

Czytaj także

Samotnie przez świat. Czego uczą nas podróże?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 17:50
Podróże to sposób nie tylko na poznawanie świata, ale także siebie samego. - To szkoła życia, uczysz się sobie radzić, gdy jesteś zdany na siebie i musisz sam sobie zaufać. Konsekwencje twoich decyzji są natychmiastowe i najczęściej są bardzo intensywne. Najczęściej też nie da się ich cofnąć - mówił Patryk Strzałkowski, podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie kontra Islandia. Jak podróżować niskim kosztem?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 17:58
- W Indiach byli miesiąc, w tym czasie m.in. spontanicznie gościli na tamtejszym tradycyjnym weselu. Na Islandii zaś nocowali pod wodospadami. Michał Papke, Maciej Rembowski radzili w Czwórce, jak zwiedzić świat i nie wydać majątku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jednośladem po Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 19:08
Rowerem przez północny Wietnam do południowych Chin wybrali się ojciec z synem - Arkadiusz i Adam Recławowie. W Czwórce opowiedzieli o swoich przeżyciach oraz o tym, czy warto w tamte rejony świata zapuszczać się jednośladem.   
rozwiń zwiń