Suplementy dla sportowców. Trzeba wiedzieć, jak je stosować

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 19:20
Jak alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, rynek suplementów diety wymaga pilnej poprawy regulacji, dotyczących sprzedaży tych produktów. Obok rzetelnych preparatów znajdujemy suplementy diety, zawierające np. bakterie chorobotwórcze czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy.
Audio
  • Czy suplementy dla sportowców szkodzą, czy pomagają? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zzdjęcie ilustracyjne
Zzdjęcie ilustracyjneFoto: vectorfusionart/Shutterstock.com
Sprawdź też:
papierosy palenie nałóg 1200.jpg
"Papierosy są passe." Dlaczego nie warto zaczynać palić?

- Rynek suplementów uległ zmianie. Teoretycznie nadzór nad nim sprawuje Główny Inspektor Sanitarny. Nie podlegają one jednak pełnej rejestracji, a regulacji na zgłoszenie. Stąd też nie mamy pewności, czy skład jakościowy suplementów odpowiada deklaracjom producenta - tłumaczyła w Czwórce farmaceutka Małgorzata Karpińska-Magnuszewska. Z kolei dietetyczka Magdalena Leonkiewicz wyjaśniała, co dzieje się z naszym organizmem w trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego. - Wtedy wzrasta zapotrzebowanie na makroskładniki: białko, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Trzeba jednak pamiętać, że suplementy nie zastąpią diety - przekonywała ekspertka.

Posłuchaj także:
medycyna estetyczna 1200x660.jpg
Medycyna estetyczna. Ile zdrowia nas kosztują zabiegi?

O szkodliwości suplementów w Czwórce mówił też sportowiec i trener personalny Kamil Kalka. - W polskich klubach na szeroką skalę używa się suplementów niedozwolonych - ostrzegał. - W przypadku stosowania suplementów dozwolonych istotne jest, aby odróżnić zawodowego sportowca od kogoś, kto po prostu trenuje na siłowni - dodał specjalista. Jakie są zatem negatywne skutki dla naszego organizmu regularnego przyjmowania suplementów diety, jak zwiększyć ich kontrolę w Polsce, oraz jak uczyć ludzi ich odpowiedzialnego używania - więcej o tym w nagraniu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: Małgorzata Karpińska-Magnuszewska (farmaceutka), Magdalena Leonkiewicz (dietetyczka, Sante), Kamil Kalka (sportowiec i trener personalny)

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problem wagi ciężkiej - dlaczego tyjemy i jak schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 19:27
Najczęściej postrzegana jest jako problem estetyczny. Tymczasem otyłość jest chorobą - tak klasyfikuje ją Światowa Organizacja Zdrowia. Jedną z jej głównych przyczyn jest niewłaściwa dieta, kolejną - siedzący tryb życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda. Ile i z jakimi dodatkami należy jej pić każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 18:43
Ludzki organizm aż w 60 proc. składa się aż z wody i nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej spożycia. Dietetycy zalecają picie każdego dnia około 2,5 litra płynów. Świetną alternatywą dla "czystej" wody są własnoręcznie robione wody... smakowe.
rozwiń zwiń