Problem wagi ciężkiej - dlaczego tyjemy i jak schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 19:27
Najczęściej postrzegana jest jako problem estetyczny. Tymczasem otyłość jest chorobą - tak klasyfikuje ją Światowa Organizacja Zdrowia. Jedną z jej głównych przyczyn jest niewłaściwa dieta, kolejną - siedzący tryb życia.
Audio
  • Otyłość - kiedy staje się chorobą i jak z nią walczyć? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Niels Hariot

warzywa wegetarianizm kobieta 1200.jpg
Paleo kontra witariańska - czy istnieje dieta cud?

- To już nie jest zjawisko, tylko po prostu choroba. Tymczasem samo słowo "otyły" zostało już kilka lat temu uznane za jedno z najbardziej stygmatyzujących - mówiła Magdalena Gajda z Fundacji Osób Chorych Na Otyłość Od-Waga. Jak tłumaczyła zaś dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia, wyróżniamy dwa rodzaje otyłości: pierwotną i wtórną. - Ta druga w 99 proc. przypadków jest niezależna od osoby, która na nią cierpi, wynika z innych chorób, bądź mieszanki leków, którą ten człowiek przyjmuje - tłumaczyła ekspertka.

Kto jest najbardziej narażony na otyłość? Jakie są społeczne skutki otyłości i ile kosztuje otyłe społeczeństwo? Kiedy przybieranie na wadze zaczyna być chorobą i jak jej uniknąć? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. W programie także Weronika Puszkar sprawdzała, jak odżywiają się Polacy.


sałatka grecka feta 1200.jpg
Dieta śródziemnomorska - zbawienie dla mózgu?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Gajda (prezes zarządu Fundacji Osób Chorych Na Otyłość Od-Waga), dr Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia)

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 15.10

kd/zi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca zdalna. Czy stanie się bardziej powszechna?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 18:31
Telepraca i praca zdalna nie są pojęciami tożsamymi - pierwsza regulowana jest przez stosunek pracy, druga zaś umowami cywilno-prawnymi. W "Czacie Czwórki" w rozmowie z ekspertami rozważamy wady i zalety "pracy z domu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie kontra Islandia. Jak podróżować niskim kosztem?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 17:58
- W Indiach byli miesiąc, w tym czasie m.in. spontanicznie gościli na tamtejszym tradycyjnym weselu. Na Islandii zaś nocowali pod wodospadami. Michał Papke, Maciej Rembowski radzili w Czwórce, jak zwiedzić świat i nie wydać majątku.
rozwiń zwiń