Gwałtowne nawałnice. Jak się przed nimi chronić?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 19:24
W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku przez Polskę przeszły tragiczne w skutkach nawałnice. Największe zniszczenia były w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim, ale burze nie oszczędziły też Wielkopolski i Dolnego Śląska. Zginęło kilka osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Audio
  • Jak uniknąć tragedii w trakcie gwałtownych burz? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: laptopnet/Shutterstock.com

Paweł Frontczak Parząc na statystyki i na to, co się dzieje w Polsce i na polskim niebie, z roku na rok liczba interwencji jest coraz większa. Burze są w porze letniej normalne, dzisiaj mają jednak zdecydowanie większą dynamikę i jest ich więcej

Żywioł zniszczył lasy na 38 tysiącach hektarów, zniszczył trzy tysiące budynków, zmiótł słupy wysokiego napięcia i pozbawił prądu ponad 340 tysięcy gospodarstw. Na pomoc ruszyło wojsko i strażacy. - To, co się wydarzyło w piątek 11 sierpnia pokazało ogromną siłę żywiołu i powinno przemówić do wszystkich. Tylko od piątkowego wieczoru do dzisiaj strażacy wyjeżdżali 22,5 tysiąca razy, a były to tylko interwencje związane ze skutkami żywiołów, dotyczące czterech województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W tych dwóch ostatnich, żywioł pokazał siłę, jakiej nikt nigdy nie oglądał - mówi w "Czacie Czwórki" Paweł Frontczak, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Z kolei dr Krzysztof Liedel, ekspert do spraw terroryzmu międzynarodowego i zarządzania bezpieczeństwem z Collegium Civitas, tłumaczy, co robić, aby do tragedii powodowanych przez nawałnice nie dochodziło. - Ludźmi bardzo często kieruje mechanizm wyparcia. Nawet jeśli słyszymy ostrzeżenia, to uważamy, że to nas nie dotyczy - podkreśla specjalista. - Inną kwestią jest brak świadomości. W naszym kraju nie ma rozwiązań systemowych radzenia sobie z żywiołami, a już od kilkunastu lat znane nam są prognozy o ociepleniu klimatu. Tornada i trąby powietrzne stają się naszą codziennością - ostrzega.

Paweł Frontczak Musimy mieć świadomość, że praw natury nie zmienimy, a one stwarzają zagrożenie dla naszego życia

W Czwórce Piotr Firan rozmawia też z Szymonem Walkiewiczem, reprezentującym Polską Grupę Łowców Burz, który wyjaśnia, jak mierzy się siłę nawałnic. Jakie jest "ABC" zachowania w przypadku pogodowego kataklizmu? I na czym polegają proponowane przez Krzysztofa Liedla rozwiązania systemowe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Paweł Frontczak (Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), dr Krzysztof Liedel (ekspert do spraw terroryzmu międzynarodowego i zarządzania bezpieczeństwem, Collegium Civitas), Szymon Walkiewicz (Polska Grupa Łowców Burz)

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/kk

Czytaj także

Energia. Z węgla, atomu, czy źródeł odnawialnych?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 19:11
Przez ostatnie kilka lat forsowana była koncepcja budowy elektrowni atomowej na Pomorzu, a dwa lata temu przyjęto Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Niewiele jednak zmieniło się od tamtego czasu... do zeszłego tygodnia.
rozwiń zwiń