Polskie Radio
Section05
nawałnica

Nawałnice nad Polską. 9,5 tys. interwencji straży

35 tysięcy odbiorców nadal pozbawionych jest energii elektrycznej po nawałnicach, które przeszły w weekend nad Polską. - Do tej pory mamy wiedzę o co najmniej 1117 uszkodzonych obiektach budowlanych, w tym blisko 900 mieszkalnych. Podtopionych miejsc było 604 miejsc, częściej budynki, rzadziej drogi - oświadczył Komendant Główny PSP generał Leszek Suski. - 9,5 tys. razy interweniowali strażacy w całym kraju w związku z usuwaniem skutków orkanu Grzegorz - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż pożarna nawałnica

Dodatkowe zabezpieczenia na obozach harcerskich

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapowiedział, że organizacje harcerskie zostaną włączone w system ostrzegania przed nawałnicami. To odpowiedź na sytuację, gdy na obozie w Suszku w czasie nawałnicy zginęły dwie harcerki. Gościem Polskiego Radia 24 był Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 harcerstwo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak pogoda deszcz nawałnica

Szef MSWiA: bezpośrednia łączność na obozach harcerskich

Ponad 550 razy interweniowali w ciągu ostatniej doby strażacy, usuwając skutków podtopień i wichur. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, opady deszczu przechodziły przez obszar całego kraju, ale najbardziej intensywnie padało na południu. Wciąż obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW dla województw śląskiego i małopolskiego. – Służby, wojewodowie, a także zespoły zarządzania kryzysowego w powiatach i gminach są przygotowane – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak IMGW MSWiA nawałnica Hanna Gronkiewicz-Waltz Chojnice pogoda