Jak pobudzić apetyt na książki?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 20:26
- Chcemy, by literatura miała w Warszawie serce, które bije w nowy sposób - mówi Paulina Wilk z Fundacji Kultura Nie Boli.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: urbazon/ Shutterstock

Big Book Cafe na warszawskim Mokotowie powstało dzięki porozumieniu Fundacji Kultura Nie Boli z władzami dzielnicy i przy ich wsparciu. Można w niej znaleźć m.in. księgarnię społeczną, czyli specjalne regały, poświęcone książkom, które dostają drugie życie. Plany kawiarni są dość ambitne, a jej inicjatorom zależy na przekraczaniu granic tego, jak do tej pory uczestniczyliśmy w kulturze literackiej.

- Big Book Festival pokazał nam, że polska publiczność jest otwarta na różne nowe eksperymentalne formy bycia z literaturą. To wydarzenie udowodniło nam również, że literatura może być społeczna, wspólnie przeżywana, bardzo aktualna, żywa, gorąca i czytelnicy tego właśnie chcą - opowiada pisarka i aktywistka.

Zgodnie z raportem czytelnictwa przeprowadzonymi przez Bibliotekę Narodową w 2016 roku, Polacy sięgają po jedną książkę rocznie. Tylko co dziesiąty rodak przeczytał siedem i więcej pozycji. Z pesymistycznymi prognozami odnośnie do czytelnictwa Polaków nie do końca zgadza się Sylwia Stano, współautorka kanału poświęconego książkom na YouTube - Książniczki.

- Mnie się wydaje, i wskazują też na to inne badania, że ci, którzy czytają dużo, coraz częściej sięgają po książki. Poza tym, część osób czyta różne lektury w internecie, czego nie uwzględnia raport Biblioteki Narodowej - opowiada.

Jakiego rodzaju twórczość przyciąga młodzież? Po jakie książki sięgają Polacy? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Elżbieta Burza

Goście: Sylwia Stano (współautorka kanału poświęconemu książkom na YouTube Książniczki), Barbara Maria Morawiec (bibliotekarka), Adrian Sobieszczański (przewodnik warszawski, organizator spacerów m.in. literackich), Paulina Wilk (pisarka, Fundacja Kultura Nie Boli)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 15.05

sm/kul

Czytaj także

Czytasz książki? Podziel się lekturą!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 12:20
- W ciągu dwóch lat na oddziałach dziecięcych w szpitalach w całej Polsce otworzono ponad 400 bibliotek. To wszystko dzięki naszej akcji. W tym roku nieco zmieniamy zasady i ruszamy na podbój oddziałów dla dorosłych - zapowiada Katarzyna Nawrocka z Fundacji "Zaczytani.org".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Holtz: książki czytam nieustannie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 16:26
- Pomysł na akcję "Tu i teraz. Książka" przyszedł mi do głowy zupełnie znienacka. Sporo ostatnio pracuję z mikrofonem, na przykład nagrywając audiobooki, i dlatego wiele osób zwraca uwagę na mój głos. Mówią, że lubią mnie słuchać - opowiada w "Stacji Kultura" aktorka Paulina Holtz.  
rozwiń zwiń