Włamanie co 8 minut. Nie daj szansy złodziejowi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 17:15
Grodzimy osiedla, montujemy domofony, zakładamy podwójne drzwi i specjalistyczne zamki. Mimo to mieszkania nie są twierdzami nie do zdobycia - co osiem minut dochodzi w Polsce do kradzieży z włamaniem.
Audio
  • Jak ustrzec się przed włamaniem? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Christian Delbert

Specjaliści przekonują, że nie ma jednej recepty na to, jak się ustrzec przed złodziejem. - Gdybyśmy to wiedzieli, nie dochodziłoby do przestępstw. Biorąc pod uwagę doświadczenia z codziennej służby, do włamań dochodzi seriami. Czasami są to bloki, za chwilę domki jednorodzinne, w okresie jesienno-zimowym nasilają się włamania do domków letniskowych - mówi mł. ins. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Jak dodaje, włamaniami najczęściej zajmują się kilkuosobowe grupy, a nie osoby działające pojedynczo.

Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu SWPS, zwraca uwagę, że istnieją różne profile włamywaczy: są ci, którzy działają "na rympał", spontanicznie, a także tacy, którzy są dobrze zorganizowani. - To oni z punktu widzenia policji stwarzają największy problem, posiadają strategię, środki i metody adekwatne do przeszkody. Wpadają przede wszystkim przestępcy okazjonalni - dodaje.

- Ponad 80 proc. włamań do domów jednorodzinnych odbywa się przez okna, a 70 proc. włamań do mieszkań - przez drzwi. Każde zabezpieczenie wydłuża czas działania włamywacza i zwiększa szanse na to, że zostanie on spłoszony - podsumowuje Karol Klos z programu Dom Bezpieczny.

W materiale Anny Depczyńskiej posłuchacie byłego złodzieja Andrzeja, który opowiadał o tym, jakie sytuacje najczęściej wykorzystują włamywacze. Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie i na co uważać? Czy warto pod naszą nieobecność zostawić w domu zapalone światło? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Andrzej Mroczek (ekspert ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu SWPS), Karol Klos (program Dom Bezpieczny), mł. ins. Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 11.01.2018

Godzina emisji: 15.10

mg

Czytaj także

Kupno czy wynajem. Jak zdobyć mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 14:35
Polska jest na ostatnich miejscach rankingów, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby potencjalnych lokatorów. Tymczasem aż 80 proc. z nas marzy o własnych czterech kątach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkania loftowe - dla kogo są i jak je urządzić?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:28
- Lofty to przede wszystkim duże przestrzenie postindustrialne. Jeżeli stara fabryka została zaaranżowana na potrzeby mieszkania czy biura, to wtedy taką przestrzeń nazywamy loftem - mówiła architekt wnętrz Justyna Smolec.
rozwiń zwiń