Pracownik będzie odrabiał przerwy na papierosa?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 17:03
Niewykluczone, że pracodawca będzie mógł domagać się od pracownika odpracowania przerwy na papierosa. To jedna z proponowanych zmian w kodeksie pracy. 
Audio
  • Pracownik będzie odrabiał przerwy na papierosa? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Rządowa komisja kodyfikacyjna proponuje by palacze odpracowali czas przeznaczony na papierosa w ramach nadgodzin. W przeciwnym wypadku pracodawca będzie mógł obniżyć wynagrodzenie o czas nieprzepracowany, czyli czas przerw na palenie. 

Łukasz Guza z "Dziennika Gazety Prawnej" mówi, że wyjście na papierosa zajmuje trochę czasu, więc rozumie dlaczego komisja kodyfikacja postanowiła się tym problemem zająć, ale zaznacza jednocześnie, że - w jego opinii - większość pracodawców raczej nie będzie chciała tego przepisu egzekwować.

Wiązałoby się to z wieloma dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy, przede wszystkim ewidencyjnymi - zaznacza rozmówca Piotra Firana. - Jeżeli ktoś jednak potraktuje to serio i będzie chciał, żeby pracownik odpracował przerwę na palenie, spadnie to na barki średniego stopnia menadżerskiego, czyli kierowników - dodaje. 

Łukasz Komuda z Rynekpracy.org mówi, że jak tak dalej pójdzie zaraz mierzony będzie czas spędzany przez pracownika w toalecie. - Obyśmy nie doszli do absurdu, kiedy każda nasza czynność będzie monitorowana i będziemy rozliczani z każdej minuty naszej pracy, bo drastycznie pogorszy to jej komfort - ocenia gość Czwórki.

- Jeżeli kultura organizacyjna w firmie jest dobra a stosunki między szefami i pracownikami są normalne, nie sądzę, żeby była potrzeba regulowania czegokolwiek - zaznacza. 

Jaki będzie sposób na wyegzekwowanie od pracownika przepracowania pełnego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym - obniżenie wynagrodzenia za czas spędzony na paleniu papierosów czy odpracowanie takiej przerwy? Jak pracodawcy liczą czas pracy, jak go ewidencjonują i sprawdzają? Jakie jeszcze zmiany proponuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Łukasz Guza (Dziennik Gazeta Prawna), Łukasz Komuda (Rynekpracy.org). W nagranym materiale rozmowa z Grzegorzem Solarewiczem - pracownikiem i palaczem. 

Data emisji: 13.03.2018

Godzina emisji: 15.07

kh/kul


Czytaj także

Kultura pracy. Co zrobić, żeby ją poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 17:00
- Pracodawcy muszą sobie zdawać sprawę, że wartością każdej firmy jest kapitał ludzki. Dlatego niezmiernie ważne jest by pracownicy dobrze czuli się w miejscu, w którym spędzają dużą część swojego czasu - przekonuje Wioletta Żukowska-Czaplicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w pracy. Dlaczego nie jesteśmy produktywni?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 18:15
Ponad 40 proc. pracowników polskich małych i średnich firm spędza w pracy od 40 do 50 godzin tygodniowo. To nawet dziesięć godzin więcej niż pracownicy w Europie Zachodniej. Taka postawa pracowników nie zawsze przekłada się na efektywność.  
rozwiń zwiń