Pomoc humanitarna. Dla kogo ona jest?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:15
Bliski Wschód, Afryka, najuboższe rejony świata - wszędzie tam można spotkać przedstawicieli organizacji międzynarodowych niosących pomoc humanitarną. - To jest wielka odpowiedzialność. Pomoc humanitarna służy temu, aby uchronić ludzi przed śmiercią i cierpieniem - tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.     
Audio
  • Jak działają na świecie organizacje humanitarne? (Czat Czwórki/Czwórka)
Obóz dla dla uchodźców w Sudanie Południowym w Afryce
Obóz dla dla uchodźców w Sudanie Południowym w Afryce Foto: Vlad Karavaev/Shutterstock.com
Sprawdź też:
indonezja wolontariat 1200.jpg
Wolontariat w Indonezji. "To praca, a nie wakacje"

- Pomoc potrzebna jest w wielu zakresach, a organizacje pracują w wielu aspektach. Nikt nie jest w stanie tego zrobić samodzielnie, bo nie ma takich możliwości operacyjnych - przekonuje dr Wojciech Wilk, odpowiadając Piotrowi Firanowi, który w krytyce działalności organizacji pomocy humanitarnych powołuje się na książkę Lindy Polman "Karawana kryzysu". Jej autorka stawia tezę, iż niesienie pomocy stało się przemysłem, w którym obraca się miliardami, walcząc o jak największy udział w rynku. - Ta książka pokazuje część prawdy. W każdej działalności zdarzają się błędy - argumentuje dr Wojciech Wilk. Jak wyjaśnia, efektywna pomoc humanitarna to efektywni pracownicy, a im trzeba zapewnić odpowiednie warunki. - Przyzwoitym minimum jest, gdy 80 procent budżetu projektów humantarnych idzie na pomoc - podkreśla dr Wojciech Wilk.

Posłuchaj też:
Kenia chłopiec Afryka 1200x660.jpg
"Leczymy z misją". Studencka pomoc w Kenii

O swojej działalności być może mniej humanitarnej a bardziej rozwojowej w Czwórce opowiada też Jan Niziński, student Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, działacz Fundacji Harambee Polska. - Jesteśmy młodą organizacją, bo działamy dopiero trzy lata. Zajmujemy się przede wszystkim pomocą medyczną w Kenii, gdzie sytuacja jest stabilna, ale są ogromne potrzeby kadrowe i sprzętowe - wyjaśnia. - Często spotykamy się z krytyką, że niesiemy pomoc poza Polską. Uważam jednak, że jakby było więcej ludzi robiących cokolwiek w tym kierunku, to bylibyśmy w stanie zapełnić zapotrzebowanie na pomoc - zaznacza Jan Niziński.  

Jak zatem pomagać umiejętnie? Jak sprawdzać, czy pieniądze organizacji humanitarnych są rzetelnie wydawane? Jak organizacje te powinny działać, aby zachowywać neutralność i nie napędzać gospodarki opartej na konflikcie? Oraz które rejony świata są obecnie najbardziej dotknięte kryzysami humanitarnymi? Tego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki.

Piotr Firan,  Jan Niziński, dr Wojciech Wilk Piotr Firan, Jan Niziński, dr Wojciech Wilk/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: dr Wojciech Wilk (prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), Jan Niziński (student Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, działacz Fundacji Harambee Polska)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/jp

Czytaj także

Obóz uchodźców - gdy to przeżyjesz, lepiej zapamiętasz

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 17:18
Norwegowie wpadli na pomysł, jak nauczyć współczucia i pozytywnego nastawienia do uchodźców. Camp Refugee to obozy dla norweskich dzieci, na których mają się poczuć jak migranci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Staż w Afryce. Jak pomóc lokalnym społecznościom?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 15:30
Paulina Zając była w Kenii, gdzie współpracowała z młodzieżą zainteresowaną fotografią i filmem. Marcin Wiza zaś spędził trzy miesiące w Ugandzie i uczył tam kobiety w trudnej sytuacji życiowej podstaw informatyki. Jak Czwórkowi goście wspominają staż, który odbyli w ramach programu Polskiej Akcji Humanitarnej GLEN?   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliksir życia. Czy zabraknie nam pitnej wody?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 18:00
W ciągu najbliższych dekad światowe zapasy słodkiej wody będą się kurczyć, podczas gdy zapotrzebowanie na nią drastycznie wzrośnie - ostrzega ONZ. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody w "Czacie Czwórki" o tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Brzózkiem z Fundacji Nasza Ziemia i z Moniką Korowajczyk-Sujkowską z PAH-u.
rozwiń zwiń