Harcerze jadą do Afryki. Odnowią polskie cmentarze

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 11:57
Misja harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej jest wyjątkowa, oprócz remontów w parafii Polskiej Misji Katolickiej, zaplanowali odnowę polskich cmentarzy w tamtych rejonach świata.
Audio
  • Filip Folczak i Szymon Falaciński z ZHR opowiadają o afrykańskiej wyprawie harcerzy "Harcerska Afryka" (Czwórka/Czat Czwórki)
Cmentarz polskich uchodźców w Afryce, Polaków, którzy między innymi zostali uratowani przez generała Andersa z sowieckich obozów
Cmentarz polskich uchodźców w Afryce, Polaków, którzy między innymi zostali uratowani przez generała Andersa z sowieckich obozówFoto: Michał Synowiec/www.harcerskaafryka.pl/www.facebook.com/HarcerskaAfryka/

- W Zambii i Zimbabwe są polskie cmentarze wychodźców z armii gen. Andersa, których ten wyciągnął z Sybiru - mówią Filip Folczak i Szymon Falaciński, harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - Część mężczyzn została w Europie, a część osób, często kobiety i dzieci, trafiła do Afryki, tam założyli swoje obozy. Tam też zostali, tam są ich cmentarze, a my te cmentarze chcielibyśmy odnowić. Teraz są one w bardzo złym stanie, powycierane nazwiska, są ukryte w krzakach - opowiadają. 

Polskie cmentarze w Afryce odnalazł podróżnik, harcmistrz Michał Synowiec. Dzięki jego rekonesansowi, a także współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej wyprawa 40 harcerzy i harcerek przygotowana jest bardzo profesjonalnie. Misja jest też sposóbem harcerzy na uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Jakie są plany harcerzy dotyczące miejscowości Mpunda? Jak można im pomóc, by wyprawa doszła do skutku? Jakie doświadczenia chcą przywieźć z Afryki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Filipem Folczakiem i Szymonem Falacińskim. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście:  Filip Folczak, Szymon Falaciński (harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej)

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 04.03.2018

Godzina emisji: 15.08

pj/ac

Czytaj także

Pomoc humanitarna. Dla kogo ona jest?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:15
Bliski Wschód, Afryka, najuboższe rejony świata - wszędzie tam można spotkać przedstawicieli organizacji międzynarodowych niosących pomoc humanitarną. - To jest wielka odpowiedzialność. Pomoc humanitarna służy temu, aby uchronić ludzi przed śmiercią i cierpieniem - tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.     
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat na Madagaskarze. "Czasem szkoła to jedyne miejsce, w którym można zjeść ciepły posiłek"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:04
Coraz chętniej dalekie, zagraniczne wyjazdy łączymy z wolontariackim wsparciem dla osób potrzebujących w ich miejscach zamieszkania. To okazja, aby pomóc innym jednocześnie poznając nowe miejsca i kultury.
rozwiń zwiń