Rośnie liczba zakażeń chorobami wenerycznymi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 17:00
Lekarze alarmują: do gabinetów zgłasza się coraz więcej osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową. - Niewątpliwie związane jest to ze znacznie większą zapadalnością, ale dobre jest to, że być może więcej osób jest świadomych i wie, dokąd trafić - mówi dr Dorota Nowicka, dermatolog wenerolog.
Audio
  • Rośnie liczba zakażeń chorobami wenerycznymi (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/polkadot_photo

To właśnie do lekarza o tej specjalności najlepiej udać się, gdy podejrzewamy, że zaraziliśmy się np. kiłą, rzeżączką, opryszczką, wirusami HPV lub HIV. Warto też poszukiwać rzetelnej wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową.

- Problemem jest brak edukacji w szkołach. Młodzież nie wie, jak zabezpieczać się przed tymi chorobami. Na naszym forum pojawiają się pytania, czy można zarazić się HIV poprzez masaż czy kichnięcie. Rodzice też nie rozmawiają z dziećmi na ten temat. 70 procent nastolatków nigdy nie rozmawiało z rodzicami o seksualności - podkreśla Olimpia Ryś, edukatorka seksualna z grupy Ponton.

Dlaczego liczba zachorowań na infekcje przenoszone drogą płciową rośnie? Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia takich chorób? Gdzie zgłosić się na darmowe, anonimowe badania? Czy osoba zarażona HIV może mieć dzieci? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Dorota Nowicka (dermatolog wenerolog) i Olimpia Ryś (Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 15.05

mg/abi

Czytaj także

Czy lekarze poprawią życie seksualne nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 17:56
W obecnej sytuacji nastolatki do 18. roku życia mogą korzystać z usług ginekologa czy urologa jedynie za przyzwoleniem ich prawnych opiekunów. Z drugiej strony prawo zezwala im na współżycie już po skończeniu 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przychodzi facet do lekarza... Jak badania ratują nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 17:18
- Przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych to nie przejaw słabości, jak wielu niestety wciąż uważa, ale odpowiedzialności. Mężczyzna, u którego nowotwór zostanie zdiagnozowany za późno i którego nie da się wyleczyć, nie będzie w stanie zaopiekować się rodziną - opowiadała chirurg i urolog dr Emilia Pawłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
rozwiń zwiń