Ubezpieczenia, prowizje. Jak zarabiają na nas banki?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 17:00
- Powolutku, po cichutku - mówił ekspert finansowy Maciej Bednarek. - Choć nominalnie opłaty nie zwrosły, banki "przemyciły" dodatkowe koszty, np. wprowadzając konieczność częstszego korzystania z kart kredytowych, bankomatów, czy wyższych przelewów.
Audio
  • "Kruczki" prawne, z których korzystają banki - na co uważać i jak nie dać się oczukać? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yingzaa_ST/Shutterstock.com

Według danych NBP tylko w ubiegłym roku instytucje finansowe pobrały od Polaków prowizje w wysokości 18 mld PLN. - Banki zaraz po wprowadzeniu podatku przyznawały się, że podniosły niektóre opłaty. Bezpośrednio przełożyło się to m.in. na marże kredytów hipotecznych - mówił Maciej Bednarek. 

Od 8 sierpnia zgonie z zaleceniem UE pojawią się tzw. podstawowe rachunki płatnicze, które mają być darmowe, ale nie będą zawierały niektórych usług bankowych. - Tu nie będzie rewolucji. W Polsce funkcjonuje ponad 30 mln rachunków bankowych, połowa z nich jest aktywna. Z danych wynika też, że nie jesteśmy społeczeństwem, które szuka okazji - mówił gość Czwórki.

Na czym dokładnie polegać mają nowe darmowe konta i czy rzeczywiście będą całkowicie bezpłatne? To sprawdzał w materiale reporterskim Michał Piwowarek. W programie ekspert tłumaczył, czy lepiej trzymac pieniądze na bankowym koncie, czy w domu, i jak szukać najkorzystniejszych bankowych ofert. Rozmawialiśmy także z ekspertem Związku Banków Polskich.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Maciej Bednarek (Subiektywnieofinansach.pl)

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Nowe przepisy. Jak zmieni się polska bankowość?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 18:48
W wyniku unijnych przepisów na polski rynek bezgotówkowych transakcji wkraczają instytucje, które nie są bankami. Będą one mogły zarządzać finansami klientów, racjonalizować ich wydatki, podpowiadać rozwiązania. Czy to bezpieczne i jak zmieni się oblicze polskiej bankowości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczne pożyczki. Na co warto uważać?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 18:24
Jak wynika z badań - w tym roku wydamy na święta o ok. 2 proc. więcej niż w ubiegłym. 10 proc. Polaków deklaruje wzięcie na ten cel kredytu lub pożyczki. - Ludzie nie liczą kosztów, idą tam, gdzie można uzyskać łatwy pieniądz. Bez zastanowienia, ile trzeba będzie oddać - mówił Paweł Jagodziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń