Święta bez świątecznej gorączki. "Nie dajmy się zwariować"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:00
- Gdy minie tych kilka grudniowych dni wszyscy łapiemy się za głowę. Mamy góry niepotrzebnych rzeczy, tony jedzenia, a nie mamy pieniędzy. I zastanawiamy się, czy było warto - mówił Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Audio
  • Jak przeżyć Święta bez szkody dla kieszeni i środowiska? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pressmaster/Shutterstock

karp swieta 1200.jpg
Jak wybierać ryby, by nie szkodzić środowisku?

Boże Narodzenie to - według Sławka Brzózka - nie tylko święto religijne, ale również czas celebracji konsumpcjonizmu i nieumiarkowanego zużywania zasobów. - To nie same święta szkodzą środowisku, tylko nasze nierozsądne decyzje - tłumaczył w Czwórce. - Jest w nas sarmackie "zastaw się a postaw się", i to doskonale widać w grudniu.

Mówił także o "mechanizmach chciwości", które rządzą świątecznymi przygotowywaniami. Jak podkreślał, nam samym - ale także środowisku - pomoże… umiar. - Chyba trochę za bardzo oddaliliśmy się od istoty tych Świąt. Są niezwykle ważne, mają potężną wartość. A dziś, zamiast ich treścią, zajmujemy się samym opakowaniem - mówił Sławek Brzózek.

Radził więc, jakie potrawy wybierać, by nie popsuły się następnego dnia i w jaki sposób ograniczyć śmieci związane z pakowaniem prezentów. Jak przeżyć Święta bez szkody dla kieszeni i środowiska? Czy kupować żywą choinkę, by przyozdobić dom i - jeśli tak - co zrobić potem z "drapakiem"? W programie rozmawialiśmy także o marnowaniu żywności i procesach związanych z hodowlą i ubojem zwierząt.

Posłuchaj nagrania całej audycji, w której także finał konkursu "Czwórka prezentuje" >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Sławek Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 19.12.2017

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Opłaty za foliowe torby w sklepach - będziemy żyć bardziej eko?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 19:03
Od roku 2018 w sklepach foliowe torby nie będą darmowe, ale nie mogą kosztować więcej niż złotówkę. Nowe przepisy są konsekwencją przepisów unijnych, których celem jest ograniczenie używania jednorazówek przez klientów sklepów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od odpadu do surowca. Rewolucja śmieciowa jest nieunikniona

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 21:11
- W światowej gospodarce zaczyna brakować łatwo dostępnych surowców, więc albo możemy nadal wywalać wszystko, a produkty będą coraz droższe, albo wykorzystywać wtórnie odpady - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryby na świątecznym stole. Jak je wybierać, by nie szkodzić środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 12:01
Dla wielu Polaków nie ma świąt Bożego Narodzenia bez ryb. - Byłoby dobrze, by apetyt na nie przyszłych pokoleń też mógł być zaspokojony. Dlatego trzeba prowadzić połowy odpowiedzialnie - mówiła Justyna Zajchowska z WWF Polska.
rozwiń zwiń