Wolne niedziele. Jak korzystają z nich Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 17:23
Od marca obowiązuje zakaz handlu. W wybrane niedziele miesiąca liczba niedziel niehandlowych będzie się stopniowo zwiększać. W tym roku to 23 dni, w przyszłym zakaz handlu będzie obowiązywał przez 37 niedziel, a w 2020 – 45.
Audio
  • Zakaz handlu w niedzielę. Kto na tym zyskuje, a kto traci? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wayne0216/Shutterstock

wegetarianizm 1200.jpg
Zupa z pokrzyw i mleko z szyszek - jadalne rośliny

Według Polskiej Izby Handlu nowe prawo uderzyło najbardziej w małe sklepy, bo Polacy przygotowując się do niehandlowych niedziel, zaczęli robić większe zakupy w supermarketach. - Najmniejsze sklepy, w których sam właściciel może stanąć za ladą w niedzielę mają większy obrót. Spada w pozostałe dni, szczególnie w piątki i soboty, kiedy w dyskontach organizowane są gigantyczne promocje - wyjaśniał Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny PIH.

- Za pomocą kampanii reklamowych supermarkety wyrabiają w konsumentach nawyk robienia dużych zakupów na zapas. Setki i tysięcy haseł sprawią, że powoli będziemy zmieniać nasze nawyki handlowe - przekonywał.

turysta mapa wyjazd wycieczka plecaki 1200.jpg
Polska na wakacje: kierunek - Beskid Niski

Maciej Zaremba z Uniwersytetu SWPS zwrócił uwagę na socjologiczny wymiar zmiany w prawie. - Sposób spędzenia wolnego czasu jest wyznacznikiem przynależności do grupy społecznej. W pewnych środowiskach powszechne było spędzenie niedziel w galeriach handlowych. Na ich zamknięciu nie stracił wyłącznie segment spożywczy, ale także tzw. towarów luksusowych i rozrywki - mówił na antenie Czwórki. - Dopóki sprzyja dobra pogoda, Polacy korzystają z różnych aktywności. Z końcem lata większość wolnego czasu najprawdopodobniej spędzą w domach - przewidywał.


przemoc dziecko ofiara 1200.jpg
Czy ofiary przemocy domowej są należycie chronione?

W jaki sposób zakaz handu zmieni nawyki Polaków? M.in. o tym rozmawialiśmy z audycji "Czat Czwórki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Ptaszyński (dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu), Mateusz Zaremba (socjolog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 2.08.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/pj

Czytaj także

Czy walka z dopalaczami będzie skuteczna?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 17:21
- Na rynki europejskie wprowadzano w pewnym momencie w ciągu ostatnich lat ok. 100 dopalaczy rocznie, teraz ok. 50. Skala problemu jest więc ogromna, jednak badania nad ich składem tak naprawdę cały czas trwają - mówił Tomasz Białas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenia, prowizje. Jak zarabiają na nas banki?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 17:00
- Powolutku, po cichutku - mówił ekspert finansowy Maciej Bednarek. - Choć nominalnie opłaty nie zwrosły, banki "przemyciły" dodatkowe koszty, np. wprowadzając konieczność częstszego korzystania z kart kredytowych, bankomatów, czy wyższych przelewów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włam z "wywiadowcą", metoda "na klamkę" - jak się przed tym ustrzec

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:24
- Czas wakacyjny to okres rozluźnienia, swobody i takiego błogostanu. Często przez to zapominamy o bardzo ważnych rzeczach, które są związane z naszym bezpieczeństwemnp. pozamykanie zamków w drzwiach, pozamykanie okien przed wyjściem z domu - zwraca uwagę komisarz policji. - To wszystko buduje sytuacje, w których przestępcy dobrze się czują i starają się je wykorzystać - dodaje. 
rozwiń zwiń