Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
Audio
  • Rozpoznanie choroby i skuteczna terapia podczas HIV (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sl/shutterstock

genetyka badania krew FREE 1200_660.jpg
AIDS, HIV - to wciąż realne zagrożenie

W Polsce w ubiegłym roku odnotowano 1526 nowych zakażeń wirusem HIV. Problem dotyczy głównie osób między 20., a 39 rokiem życia. - To tylko ludzie, którzy poszli zrobić badania. Większość Polaków wciąż uważa, że "HIV nas nie dotyczy", więc nie badają się wcale - mówiła Magdalena Bartczak. - Mamy rzesze młodych ludzi, którzy nie wiedzą nic o profilaktyce w tym kierunku, bo nie ma na ten temat mowy w szkołach. Wielu zakażonych jest także wśród seniorów, którzy dotychczas nie stosowali żadnych zabezpieczeń.

Jak podkreślali goście Czwórki, problem HIV nie dotyczy wyłącznie osób, świadczących usługi seksualne, bądź uzależnionych od narkotyków i korzystających z niesterylnych strzykawek, a każdego, kto podejmuje ryzykowne zachowania seksualne, niezależnie od wieku, płci, zamożności. Jak skutecznie zabezpieczać się przed zakażeniem i jak z nim żyć? Jak rozpoznać u siebie HIV, czy istnieją charakterystyczne symptomy zakażenia i jak wygląda terapia? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A o kampaniach informacyjnych i akcjach społecznych Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy z Robertem Łukasikiem, szefem tej instytucji, rozmawiała Anna Depczyńska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Ankierstein-Bartczak (Fundacja Edukacji Społecznej), Michał Pawlęga (z punktu diagnostycznego wykunującego badania w kierunku HIV i AIDS)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 15.08

kd

Czytaj także

Transplantacja. Jak podarować innym życie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 16:40
Porozmawiaj z bliskimi tu i teraz, w przyszłości możesz ocalić innym życie - apelują organizatorzy kampanii "Zgoda na życie". - Z punktu widzenia "Katechizmu Kościoła katolickiego" gest oddawania organów po śmierci świadczy o szlachetności - przekonuje Łukasz Ofiara z Centrum Myśli JP II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie z HIV. "Wygląda tak samo, jak przed diagnozą"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 10:44
Z badań przeprowadzonych przez Sieć Plus, czyli Ogólnopolską Sieć Osób żyjących z HIV/AIDS wynika, że co dziesiąty zakażony nie ma zaufanej osoby, do której mógłby zwrócić się ze swoimi osobistymi problemami. - Ludzie nie przyznają się do tego, bo boją się odrzucenia i dyskrymiacji - tłumaczyli Maciej Nazarewicz i Michał Pawlęga ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.
rozwiń zwiń