Telefon zaufania. Czego rodzice nie wiedzą o swoich dzieciach?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 18:05
116 111 - to numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży w Polsce. W czasie 10 lat funkcjonowania tej instytucji miało miejsce ponad 1 milion 160 tysięcy odebranych połączeń.
Audio
  • Jak działa Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży w Polsce i kto najczęściej tam dzwoni? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Burdun Iliya/Shutterstock.com

Z jednej strony jest rodzic, który chciałby pomóc swojemu dziecku, ale nie wie o jego problemach. Z drugiej jest dziecko, które potrzebuje pomocy, ale o tym nie mówi rodzicom. Między nimi jest taka szklana ściana, brak komunikacji Lucyna Kicińska

- Dzieci nie mówią rodzicom właściwie o niczym: ani o swoich problemach w relacjach rówieśniczych, w szkole, w relacjach z nauczycielami, o uzależnieniach, doświadczaniu przemocy, ani o myślach samobójczych, które dotyczą ich albo osób w ich otoczeniu - mówi Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jak przekonuje wiele problemów nastolatków ma źródło w problemach w ich otoczeniu. - Dzieci potrzebują bezwzględnej akceptacji i jeśli nie czują, że otrzymują ją od rodziców, szukają jej na zewnątrz, a to prowadzi do zachowań ryzykownych - mówiła zaś Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. - Tymczasem często dla rodziców dużym szokiem jest to, że zmiany w zachowaniu dzieci muszą zacząć się od dorosłych. Dzieci są w stu procentach zależne od nich - tłumaczyła.

Można powiedzieć, że statystycznie, generalnie mamy w Polsce emocjonalnie zaniedbane dzieci Agnieszka Robak

Czego jeszcze dzieci nie mówią rodzicom, a o czym mówią pracownikom Telefonu zaufania? Dlaczego rodzice "nic nie robią", by zrozumieć problemy swoich dzieci? Kto może zadzwonić pod numer Telefonu zaufania i jak pomagają pracownicy tej instytucji? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Lucyna Kicińska (koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), Agnieszka Robak (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 15.07

kd/pj

Czytaj także

Czy Polacy akceptują bicie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 19:23
- Wielu ludzi po prostu nie lubi swoich dzieci. Traktują je w kategorii posiadania: mam samochód, dom i dziecko. Dlatego nie budują bliskich relacji z tymi dziećmi - tłumaczy psycholog Agnieszka Robak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc w szkole - jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 19:25
Poniżanie, wyzywanie, a nawet pobicia – coraz częściej obecne są w polskich szkołach. 2 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy chronicznie zmęczeni?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:00
Nawet 11 mln Polaków cierpi na tzw. zespół chronicznego zmęczenia, czyli takiego, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Możliwe przyczyny to tempo życia, nadmiar obowiązków i nieumiejętne zarządzanie energią.
rozwiń zwiń