Polskie Radio
Section05
telefon zaufania

Kryzysy samobójcze nastolatków i odpowiedzialność dorosłych. "Trzeba zacząć od tego, by zrozumieć"

Według danych Komendy Głównej Policji każdego dnia w Polsce co najmniej 6 nastolatków podejmuje próbę samobójczą. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nie do wszystkich prób wzywani są funkcjonariusze; o niektórych wiedzą tylko najbliżsi, albo samo dziecko. Z czego wynika kryzys? I jak możemy z nim walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk młodzież zdrowie psychiczne rodzice telefon zaufania pomoc

Ciałopozytywność

Ruch ciałopozytywność jest buntem wobec kultury, która wywierała i nadal wywiera ogromną presję na postrzeganie naszego ciała. Jest ono permanentnie i bezpardonowo oceniane w sieci. Na tego rodzaju krytykę najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym, w tym głównie nastolatki.  Uniwersytet Medyczny w Swansea wraz z uczelniami w Oksfordzie i Birmingham w ciągu 20 lat przyjrzał się ponad 150 tys. dzieci i młodzieży z 30 krajów. Na podstawie tych badań opublikował raport, z którego wynika, że wśród osób poniżej 25. roku życia, które doświadczyły tego rodzaju przemocy, ryzyko podjęcia próby samobójczej lub samookaleczenia jest ponad dwukrotnie wyższe niż u pozostałych. Alarmujące w tym względzie są także raporty Najwyższej Izby Kontroli. W studiu przedstawicielka nastoletniego świata, konsultantka telefonu zaufania, Katarzyna Talacha i autorka cyklu, Katarzyna Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk dzieci telefon zaufania

Ataki paniki

Wielu badaczy oraz terapeutów zgodnie twierdzi, iż zjawisko występowania ataków paniki oraz zaburzeń na tym tle często zaczyna się w okresie dojrzewania. Niemal 60% młodzieży przyznaje się do sporadycznych napadów paniki, podczas gdy około jeden na stu nastolatków cierpi na zespół paniki charakteryzujący się nagłym, nieoczekiwanym przypływem silnego lęku. Panika jest więc stosukowo powszechnym doświadczeniem występującym w czasie dorastania. Co ważne, wsparcie społeczne jest czynnikiem redukującym zarówno częstość występowania tych ataków, jak i ich nasilenie.  Autorka cyklu, Katarzyna Stoparczyk, najpierw zaprasza do studia młodego człowieka, po czym rozmawia z psycholożką, konsultantką telefonu zaufania, Katarzyną Talachą. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk dzieci telefon zaufania

Problemy z wyborem drogi zawodowej

Jaki zawód wybrać w przyszłości? Jak wybrać szkołę po podstawówce? Która szkoła średnia będzie najbardziej odpowiednia? …to bardzo częste dylematy młodych ludzi. I choć trudności z ukierunkowaniem zawodowym w wieku czternastu, czy piętnastu lat są zjawiskiem absolutnie normalnym, oczekiwania najbliższych, jak również presja społeczna w tym temacie jest wielka.  A przecież niezwykle rzadko zdarza się, że młody człowiek już od dzieciństwa wie, kim chce zostać w przyszłości, trzyma się tego planu i krok po kroku go realizuje. W studiu przedstawicielka nastoletniego świata, konsultantka telefonu zaufania, Katarzyna Talacha i autorka cyklu, Katarzyna Stoparczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk dzieci telefon zaufania

Przemoc rówieśnicza

Przemoc rówieśnicza, zwłaszcza w ostatnich latach, jest bardzo poważnym problemem. Doświadcza jej co trzecie dziecko w wieku szkolnym. Agresja fizyczna, przemoc psychiczna, a także cyberprzemoc to niestety coraz bardziej powszechne zjawiska wśród młodych osób. Ofiara zazwyczaj jest bezbronna, w dodatku niechętnie mówi o swoich traumatycznych doświadczeniach. W jaki sposób w tej sytuacji powinniśmy zachować się my, dorośli? Jak wziąć za agresywne zachowania naszych dzieci odpowiedzialność? O tym, w naszym nowym cyklu 116 111, opowie młoda nastolatka i konsultantka telefonu zaufania, Katarzyna Talacha. Rozmawia, Katarzyna Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk dzieci przemoc telefon zaufania

"116 111" w Trójce – audycja, która daje dzieciom siłę! [PN.-PT., GODZ. 17.20]

Trójka przygotowała nowy cykl pod tytułem "116 111". Tytuł jest oczywiście numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od 15 lat prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży są w centrum naszych zainteresowań. Do wysłuchania audycji "116 111" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 17.20. 
Zobacz więcej na temat:  telefon zaufania Trójka Katarzyna Stoparczyk

Przemoc rówieśnicza. Jak ją rozpoznać i odpowiednio reagować?

– Każdy z nas ma i narzędzia, żeby rozpoznać, że to jest sytuacja przemocy rówieśniczej, i narzędzia, żeby wesprzeć dziecko, które doświadczyło takiej przemocy. Natomiast najważniejsze, kiedy mówimy o tym zjawisku, jest jasne rozgraniczenie, co jest przemocą, a co nie. To jest pierwszy problem. Może to być problem dla samego dziecka. Ono może nie wiedzieć, że doświadcza przemocy – mówi Lucyna Kicińska, ekspertka Biura do spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, pedagożka szkolna. Rozmowa jest częścią Trójkowego cyklu "116 111".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk Katarzyna Stoparczyk kryzys dzieci rodzina telefon zaufania

"116 111" – nowy program w Trójce. Pomagamy dzieciom w kryzysie [POSŁUCHAJ]

Zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży są w centrum naszych zainteresowań. Dlatego Trójka przygotowała nowy cykl pod tytułem "116 111". Tytuł jest oczywiście numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od 15 lat prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Audycję prowadzi Katarzyna Stoparczyk i przed pierwszym odcinkiem opowiadała o niej w rozmowie z Piotrem Łodejem. 
Zobacz więcej na temat:  telefon zaufania Trójka Katarzyna Stoparczyk 116 111 dzieci społeczeństwo młodzież kryzys depresja psychologia dziecięca Piotr Łodej

"Mieć serce po stronie dzieci" – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Telefon 116 111 działa siedem dni w tygodniu, jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny. W telefonie zaufania pracują specjaliści: psycholodzy i pedagodzy – konsultantki i konsultanci. Osoby profesjonalnie przygotowane do świadczenia pomocy psychologicznej przez telefon oraz online. O tym, jak on działa i kto może zwrócić się po pomoc, opowiedziała w Trójce Marta Skierkowska, wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz więcej na temat:  Marta Skierkowska Katarzyna Stoparczyk dzieci telefon zaufania osoby w kryzysie Trójka 116 111 pomoc

Co się dzieje ze zdrowiem psychicznym naszych dzieci? Jak im pomóc?

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różnego rodzaju kryzysy psychiczne. Kiedy ten problem dotyka młodych ludzi, jest szczególnie dramatyczny. Trójka z ogromną uwagą zajmuje się tym niezwykle ważnym tematem. Katarzyna Stoparczyk rozmawia o nim z Martą Skierkowską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie dziecka zdrowie psychiczne telefon zaufania pomoc dzieci młodzież Katarzyna Stoparczyk Trójka

Wsparcie dla dzieci i młodzieży. Gdzie można uzyskać pomoc?

- Można dawać dzieciom siłę na wiele sposobów. Przede wszystkim można dzieci słuchać, szanować, pytać o opinię w ważnych dla dzieci sprawach i pomagać im wtedy, kiedy mają trudno i chcą porozmawiać. Ale przede wszystkim powinniśmy dzieci kochać - zaznacza Renata Szredzińska, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk telefon zaufania pomoc dzieciństwo bezpieczeństwo dzieci

Sprawa numerów telefonów zaufania w podręcznikach. Czarnek dementuje medialne manipulacje

- Jeśli ktoś chce dopisać taki telefon, to niech dopisze, jeśli ktoś informuje w podręczniku o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, niech to robi, niech to robią wszyscy - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Jestem za tym, żeby we wszystkich podręcznikach informować o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki młodzież społeczeństwo telefon zaufania

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne kryzysy psychiczne. Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci. Pojawia się pytanie, jak temu zapobiec i co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. 20 grudnia ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii konferencja prasowa poświęcona Programowi Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz innym działaniom związanym z promocją zdrowia psychicznego, które są realizowane przez IPiN w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jakie wnioski płyną z realizowanego programu?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychiatria zaburzenia lękowe psychologia dziecięca samobójstwo telefon zaufania radio dla rodziców

Rzecznik Praw Dziecka: wspierajmy wszelkiego rodzaju formy pomocy najmłodszym

- Nie ma co kruszyć kopii o formy pomocy, trzeba wspierać każdą z nich. Współpracujemy na wielu różnych polach po to, by dzieciom pomagać, a niestety pandemia wzmocniła te trudne sytuacje i problemy dzieci - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg telefon zaufania Rzecznik Praw Dziecka dzieci ngo Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka: 15 proc. młodszych dzieci jest chronicznie smutnych, to niepokojące

- W odniesieniu do samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży mamy dane niepokojące w niektórych grupach dzieci i młodzieży. Niepokojące jest to, że ok. 15 proc. młodszych dzieci czuje się cały czas smutnych. Ale to się pokrywa z wynikami dotyczącymi chociażby rodziny i szkoły - rodzina i szkoła są czynnikami chroniącymi - mówił w Polskim Radiu 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak dzieci młodzież telefon zaufania psychiatria