Współczesne ojcostwo. "To rola, w której nikt nie może nas zastąpić”

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 18:12
- W naszej kulturze bardzo długo ojciec był zupełnie nieobecny w wychowaniu dziecka. Dopiero od niedawna męskim stało się mówienie o emocjach, otwieranie się na partnerkę i dziecko - mówił Kamil Pawelski, rodzic, muzyk i bloger. 
Audio
  • Współczesne ojcostwo. „To wartość, dla której nie ma alternatywy” (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Stocksnap/Pixabay

Większość mężczyzn lubi poruszać się w schematach. Praca z emocjami jest dużo bardziej skomplikowana Paweł Woliński

- Jestem ojcem od siedmiu miesięcy i w wychowaniu dziecka poszedłem trochę na żywioł. Moja żona jeszcze przed narodzinami dziecka podsuwała mi różnego rodzaju poradniki o wychowaniu, ale uznałem, że nie ma jednego, idealnego modelu wychowywania dzieci. Do wielu rzeczy musimy dojść metodą prób i błędów - wyjaśniał.

Zmiana w modelu wychowania jest widoczna. Ojcowie chcą uczestniczyć w życiu i wychowaniu dziecka Kamil Pawelski

- Nie ma innego sposobu, niż nauka na własnych błędach - zgadzał się z przedmówcą Paweł Woliński z inicjatywy Tato.net. - Sprawa rodzicielstwa, jest o tyle bardziej skomplikowana, bo odpowiedź na pytanie, czy coś robimy dobrze, czy źle przychodzi czasem po kilkunastu latach. W przypadku wychowania dziecka nie dostaniemy natychmiastowego feedbacku, dlatego w tej dziedzinie trudno jest się doskonalić - dodawał.

Na czym współcześnie polega rola rodzica? Na czym polega różnica w komunikacji z dzieckiem matki i ojca? Co zmienia pojawienie się dziecka w relacjach kobiety i meżczyzny? Gdzie szukać wsparcia, kiedy chce się zostać dobrym ojcem? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Paweł Woliński (z inicjatywy Tato.net, rodzic), Kamil Pawelski (muzyk, bloger, rodzic)

Data emisji: 15.03.2019 

Godzina emisji: 15.08

ac/kd

Czytaj także

Rodzina - trudna decyzja. Jak państwo nas w niej wspiera?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 10:00
Polska znalazła się w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o poziom wsparcia dla rodzin z dziećmi. Mimo to: - Wciąż jesteśmy w niechlubnej grupie liderów małej dzietności - podkreśla prof. Krzysztof Wojcieszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak funkcjonuje rodzina patchworkowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 16:00
Co roku w Polsce dochodzi do ponad 60 tysięcy rozwodów. Po przejściu przez ten proces część dorosłych decyduje się na ponowne założenie rodziny. Jak wiele rodzin patchworkowych istnieje w Polsce i jak funkcjonują na co dzień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ułatwić młodym ludziom zakładanie rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:09
Dla statystycznego Polaka najważniejszymi wartościami są rodzina i szczęście bliskich. Kolejne miejsca w rankingu wartości zajmują kariera i rozwój osobisty. W teorii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność groźniejsza niż palenie i depresja – czy to epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 15:00
Okazuje się, że samotność  ma bardzo duży wpływ na zły stan zdrowia dwudziestolatków. Kortyzol – hormon stresu, może doprowadzić do stanu zapalnego całego organizmu.
rozwiń zwiń