Jak funkcjonuje rodzina patchworkowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 16:00
Co roku w Polsce dochodzi do ponad 60 tysięcy rozwodów. Po przejściu przez ten proces część dorosłych decyduje się na ponowne założenie rodziny. Jak wiele rodzin patchworkowych istnieje w Polsce i jak funkcjonują na co dzień?
Audio
  • Role i obowiązki w rodzinie patchworkowej. Jak działa na co dzień? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Do rodziny patchworkowej oprócz nowych członków wchodzą też różne modele wychowania. Ważne jest ich ujednolicenie, znalezienie wspólnego frontu Jadwiga Włodarczyk

Żyjąca w patchworkowej rodzinie psycholog Sylwia Anderson-Hanney opowiadała o tym, czego obawiają się osoby wiążące się z osobą posiadającą dzieci. - To, że bardzo pokochało się drugą osobę nie wiąże się automatycznie z tym, że pokocha się jej/jego dzieci. Miłość do własnego dziecka jest naturalna. To także lęk przed tym, czy one zaakceptują mnie i czy uda nam się znaleźć wspólny język i stworzyć wspierającą i pełną szacunku rodzinę - mówiła.

Napisałam książkę, żeby pomóc osobom żyjącym w rodzinach patchworkowych. Staraliśmy się, żeby opierała się na życiu, nie na teorii. Chcieliśmy, żeby ludzie przejrzeli się w tej książce Alina Gutek

- Nie wiadomo do końca w jaki sposób łączenie rodziny wpłynie na nasze dzieci. Bałam się, że nie zauważę czegoś ważnego w ich zachowaniu. Rolą rodzica budującego taką relację jest bycie uważnym i reagowanie na niepokojące sygnały - dodawała Jadwiga Włodarczyk z Innego Portalu Rodzinnego.

Z rozmówczyniami zgadzał się prawnik Tomasz Tomaszczyk. który na antenie Czwórki opowiadał o konfliktach, które pojawiają się między stronami rozbitych rodzin. - To najczęściej konflikty dotyczące władzy rodzicielskiej. Najważniejsze jest wypracowanie porozumienia, kłótnie prawie zawsze przenoszone są z rodziców na dzieci - punktował.

Jakie wyzwania stoją przed dorosłymi i dziećmi w rodzinie patchworkowej? Jak są postrzegani społecznie? Jakie prawa ma ojczym/macocha? Co zrobić, jeśli poszczególni członkowie rodzin nie dogadują się ze sobą? Czy konieczna jest pomoc psychologiczna? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jadwiga Włodarczyk (Inny Portal Rodzinny), Sylwia Anderson-Hanney (psycholog, patchworkowa mama), Alina Gutek (współautorka książki "Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?"), mec. Tomasz Tomaszczyk

Data emisji: 2.11.2018

Godzina emisji: 15.07

ac


Czytaj także

Mama, matula, matuchna. Skąd wzięło się to słowo?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:50
Jedna z hipotez mówi, że słowo "mama" wzięło się od dźwięku, który towarzyszy ssaniu - mówi językoznawczyni dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Córcia". Relacja matka-córka i profesor Mona

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 13:20
- Chciałyśmy przedstawić relację matka-córka w wielu aspektach - mówią twórczynie spektaklu "Córcia". - Wydaje mi się, że na pewno przedstawienie jest poruszające i na pewno uderza w czułe struny relacji matki z córką, które prawdopodobnie dla wiekszości ludzi są istotne - dodają. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarne owce w rodzinie - niedoceniana inność

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 13:30
Czuję się jak piąte koło u wozu, niepotrzebnym, najgorszym członkiem rodziny czy grupy, którą kompromituję swoim zachowaniem i zawsze pakuję się w tarapaty - mówią o sobie "czarne owce". 
rozwiń zwiń