Szacunek do człowieka - podstawa bezpieczeństwa na drodze

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 18:17
W Polsce spada liczba wypadków drogowych, niestety coraz więcej osób ginie na przejściach dla pieszych. Jak temu zaradzić? Czy jest tu jakiś winny?
Audio
  • Jak zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pieszych? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Ryzhov/Shutterstock.com

- Te dane nas bardzo martwią. Od początku roku obserwujemy, co się dzieje i już w tej chwili zaczynamy bić niechlubne rekordy - mówi podinspektor Radosław Kobryś Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Ponad 50 proc. wszystkich wypadków z udziałem pieszych miało miejsce na przejściu dla pieszych - podkreśla. 

Jakub Bielak, kierowca, zauważa, że mamy tendencje by egzekwować swoje przywileje. Przypomina, że to pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu. Zauważa, że piesi często chodzą ze słuchawkami na uszach, smartfonami w dłoniach, a także, że kierowcy parkują zbyt blisko przejść, ograniczają widoczność i bezpieczeństwo. 

- Kierowcom nie włącza się czujność, niektórzy nie pamiętają, że znak D-6 obliguje do zmniejszenia prędkości - mówi policjant. - Z drugiej strony: pieszemu, gdy widzi białe pasy na jezdni, włącza się "nieśmiertelnośc" i nie jest tak czujny, jak powinien - dodaje. 

Czwórkowi goście zastanawiali się, czy wprowadzenie nowego przepisu, pierwszeństwa dla pieszych zanim jeszcze wejdą na zebrę, jest dobrym pomysłem. Czy rozwiązania szwedzkie mogłyby się u nas sprawdzić? Piotr Firan pytał również o niezbędne zmiany infrastruktury, potrzebę noszenia odblasków, a przede wszystkim szacunek na drodze do drugiego człowieka, niezależnie od tego czy jest on pieszym, czy kierowcą. Więcej na ten temat w rozmowie z "Czatu Czwórki". 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: podinspektor Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Jakub Bielak (kierowca)

Materiał: Anna Depczyńska 

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 15.09

pj


Czytaj także

Oddajmy pierwszeństwo pieszym! Także "przed" pasami

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 10:02
Statystyki policyjne alarmują - najwięcej wypadków drogowych zdarza się z udziałem pieszych. Wraca zatem pomysł nadania im bezwzględnego pierwszeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieszo, na dwóch i czterech kołach. Czy szanujemy się drodze?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 15:00
Użytkowników jednośladów jest coraz więcej - w przeciwieństwie do ścieżek rowerowych. Cykliści korzystają więc z chodników, rozwijając na nich znaczne prędkości i lawirując między pieszymi. Ci ostatni też nie są bez winy - zdarza im się spacerować ścieżkami rowerowymi, albo nieostrożnie je przecinać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrafimy skutecznie walczyć z hejtem?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 17:17
Co trzeci nastolatek spotyka się w sieci z nienawistnymi lub poniżającymi treściami kierowanymi do innych internautów. Co drugi - pada ich ofiarą - wynika z badań EU Kids Online 2018. Zdecydowana większość hejtujących uważa, że zamieszczając w sieci krytyczne oceny - wyraża tylko swoją opinię.
rozwiń zwiń