X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szacunek do człowieka - podstawa bezpieczeństwa na drodze

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 18:17
W Polsce spada liczba wypadków drogowych, niestety coraz więcej osób ginie na przejściach dla pieszych. Jak temu zaradzić? Czy jest tu jakiś winny?
Audio
  • Jak zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pieszych? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Ryzhov/Shutterstock.com

- Te dane nas bardzo martwią. Od początku roku obserwujemy, co się dzieje i już w tej chwili zaczynamy bić niechlubne rekordy - mówi podinspektor Radosław Kobryś Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Ponad 50 proc. wszystkich wypadków z udziałem pieszych miało miejsce na przejściu dla pieszych - podkreśla. 

Jakub Bielak, kierowca, zauważa, że mamy tendencje by egzekwować swoje przywileje. Przypomina, że to pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu. Zauważa, że piesi często chodzą ze słuchawkami na uszach, smartfonami w dłoniach, a także, że kierowcy parkują zbyt blisko przejść, ograniczają widoczność i bezpieczeństwo. 

- Kierowcom nie włącza się czujność, niektórzy nie pamiętają, że znak D-6 obliguje do zmniejszenia prędkości - mówi policjant. - Z drugiej strony: pieszemu, gdy widzi białe pasy na jezdni, włącza się "nieśmiertelnośc" i nie jest tak czujny, jak powinien - dodaje. 

Czwórkowi goście zastanawiali się, czy wprowadzenie nowego przepisu, pierwszeństwa dla pieszych zanim jeszcze wejdą na zebrę, jest dobrym pomysłem. Czy rozwiązania szwedzkie mogłyby się u nas sprawdzić? Piotr Firan pytał również o niezbędne zmiany infrastruktury, potrzebę noszenia odblasków, a przede wszystkim szacunek na drodze do drugiego człowieka, niezależnie od tego czy jest on pieszym, czy kierowcą. Więcej na ten temat w rozmowie z "Czatu Czwórki". 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: podinspektor Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Jakub Bielak (kierowca)

Materiał: Anna Depczyńska 

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 15.09

pj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oddajmy pierwszeństwo pieszym! Także "przed" pasami

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 10:02
Statystyki policyjne alarmują - najwięcej wypadków drogowych zdarza się z udziałem pieszych. Wraca zatem pomysł nadania im bezwzględnego pierwszeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieszo, na dwóch i czterech kołach. Czy szanujemy się drodze?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 15:00
Użytkowników jednośladów jest coraz więcej - w przeciwieństwie do ścieżek rowerowych. Cykliści korzystają więc z chodników, rozwijając na nich znaczne prędkości i lawirując między pieszymi. Ci ostatni też nie są bez winy - zdarza im się spacerować ścieżkami rowerowymi, albo nieostrożnie je przecinać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy skutecznie walczyć z hejtem?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 17:17
Co trzeci nastolatek spotyka się w sieci z nienawistnymi lub poniżającymi treściami kierowanymi do innych internautów. Co drugi - pada ich ofiarą - wynika z badań EU Kids Online 2018. Zdecydowana większość hejtujących uważa, że zamieszczając w sieci krytyczne oceny - wyraża tylko swoją opinię.
rozwiń zwiń