Pieszo, na dwóch i czterech kołach. Czy szanujemy się drodze?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 15:00
Użytkowników jednośladów jest coraz więcej - w przeciwieństwie do ścieżek rowerowych. Cykliści korzystają więc z chodników, rozwijając na nich znaczne prędkości i lawirując między pieszymi. Ci ostatni też nie są bez winy - zdarza im się spacerować ścieżkami rowerowymi, albo nieostrożnie je przecinać. 
Audio
  • Jak zadbać o bezpieczeństwo w ruchu na drodze? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Izf

Każdy kierowca auta w pewnym momencie jest rowerzystą, albo pieszym. W każdej sytuacji powinniśmy myśleć o wspólnym bezpieczeństwie na drodze mł. asp. Michał Gaweł

I rowerzyści, i piesi, często narażają się w ruchu drogowym na niebezpieczeństwo. Czy kierowcy szanują pozostałych uczestników ruchu drogowego, a piesi i rowerzyści są wystarczająco uważni na drodze? - Droga publiczna jest miejscem skupiającym wszystkich: kirowców aut, cyklistów i pieszych. Wszystkich obowiązują przepisy ruchu drogowego określające zasady poruszania się na drodze - przypominał mł. asp. Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.

Andrzej Kaczkowski z warszawskiego ruchu miejskiego Miasto jest Nasze był zdania, że problemy w komunikacji na drodze wynikają ze wzajemnego niezrozumienia i braku empatii. - Nie do końca zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, o której powinniśmy pamiętać znajdując się przestrzeni publicznej - wyjaśniał. Jego zdaniem na każdy z nas powinien być odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za słabszych uczestników ruchu drogowego. 

Kiedy rowerzysta może zgodnie z prawem wjechać na chodnik? Jakie grzechy w ruchu drogowym popełniamy najczęściej? Co stanowi najczęstszą przyczynę wypadków na drodze i czy to prawda, że w Polsce infrastruktura nadal jest bardziej przyjazna dla kierowców aut, niż rowerów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: mł. aspirant Michał Gaweł, Komenda Główna Policji, Andrzej Kaczkowski (Miasto jest Nasze), w rozmowie telefonicznej Paweł Górny z federacji Piesza Polska

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd

Czytaj także

Gdzie znaleźć rower szyty na miarę?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 10:30
Tym razem odwiedzimy warsztat, w którym robi się rowery na zamówienie i sprawdzimy, jak wygląda ten proces.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Piątkowski i jego rowery przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 19:18
JIVR Bike to futurystyczne, składane rowery, których tajemnica sukcesu to m.in. 2,5 tys. komponentów w samej tylko ramie. Ich pomysłodawca, Marcin Piątkowski, był nominowany w rankingu "Lubię, bo polskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bike Jamboree. Rowerowa sztafeta dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 14:47
- Bike Jamboree to impreza, która ma łączyć. Jej misją jest poznawanie ludzi, ale także samego siebie - mówiła uczestniczka czwartego etapu podróży Anna Łapińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tragiczni". Pierwszy polski dokument o ostrokolarzach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 10:00
- "Ostro koło" polega na tym, że trzeba cały czas pedałować. Ten sposób jazdy sprawia, że jeżdżący nawiązuje organiczny kontakt z rowerem i zmienia mu się sposób postrzegania świata - przekonują Agata Walkosz i Jan Stąbor - twórcy filmu "Tragiczni". 
rozwiń zwiń