W spirali zadłużenia. Czy kontrolujemy nasze wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 18:54
Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych w pierwszym kwartale tego roku, wydajemy coraz więcej. Według statystyk tylko połowie polskich gospodarstw udaje się zaoszczędzić pieniądze.
Audio
  • Liczba zadłużonych rośnie. Na co przeznaczamy nasze wydatki? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nattapol Sritongcom/Shutterstock.com

Zadłużamy się coraz bardziej, bo zmieniły się nasze nawyki. Żyjemy tu i teraz, mniej myśląc o przyszłości Paweł Majtkowski

Ambicje zakupowe Polaków rosną szybciej niż ich realne dochody. Polacy zadłużają się na coraz większą skalę. Rośnie też liczba bankructw osób prywatnych. Czy nadal mamy kontrolę nad swoimi wydatkami i skąd potrzeba do ciągłego wydawania pieniędzy?

Analityk finansowy Paweł Majtkowski tłumaczył, że nie istnieje jeden model zadłużania się Polaków - BIK pozyskuje coraz więcej informacji o sytuacji finansowej konsumentów. Dzięki szerszemu dostępowi do danych wiemy np. więcej na temat tego, w jakim stopniu i w jaki sposób się zadłużamy i na ich podstawie możemy stworzyć statystyczny profil dłużnika, ale nie musi mieć on wiele wspólnego z rzeczywistością.

Młodzi ludzie zadłużają się, bo chcą mieć więcej i natychmiast. Tymczasem o wydatkach, trzeba myśleć jak o inwestycji dr Ewa Cichowicz

- Badania pokazują, że nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać - uspokajała dr Ewa Cichowicz z Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH. - W sytuacji problemów finansowych większość z nas ogranicza wydatki. Zaledwie 20% sięga w takiej sytuacji wnioskuje o pożyczkę - przekonywała i dodawała, że problemem, jest brak wiedzy ekonomicznej kredytobiorców. - Większość nie zdaje sobie sprawy ze zmieniających się stóp procentowych, nie bierze pod uwagę tzw. sytuacji losowych, nie jest świadoma stałych i zmiennych ekonomicznych - mówiła.

Polacy nie lubią oszczędzać. To dla nich przykra konieczność Katarzyna Iwanoska

Jak wyjaśniała prowadząca blog "Finanse od Kuchni" Katarzyna Iwanoska to emocje kierują naszymi zachowaniami konsumenckimi. - Niemałą rolę odgrywają tu media, które przekazują komunikaty, na które jesteśmy podatni. Choćby oferty parabanków, które są wszędzie i sugerują, że taki styl życia, to coś normalnego.

Jak nauczyć się kontrolowania swoich wydatków? Czy można zapanować nad konsumpcjonizmem? Jak zaplanować swój budżet? I czy warto się zadłużać? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w Czwórce. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Katarzyna Iwanoska (blog "Finanse od Kuchni"), Paweł Majtkowski (analityk finansowy), dr Ewa Cichowicz (Instytut Gospodarstwa Społecznego SGH)

Data emisji: 6.05.2019 

Godzina emisji: 15.09

ac/kd

Czytaj także

Polak na finansowym rynku. Jak radzimy sobie z pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 17:05
- Brakuje nam wyobraźni, nie planujemy finansów. Wydaje nam się, że jeśli dostajemy pensję co miesiąc, zarządzanie środkami w obrębie 30 dni jest wystarczające. Dlatego zaskakują nas wakacje, czy święta - przekonuje Norbert Konarzewski z Fundacji Kronenberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile kosztują marzenia i jak je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:00
Egzotyczna podróż, sportowe auto, dom w górach - to marzenia wielu z nas. - By je spełnić, warto przekuć je w realne plany - radzi Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowy budżet. Jak wydawać i nie zbankrutować?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 13:10
- Pieniądze wywołują w nas emocje. Być może dlatego wiele decyzji związanych z finansami podejmujemy pod włypem impulsu - mówiła Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto brać kredyt na święta?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 14:55
Jak przygotować święta, kiedy brakuje nam na nie pieniędzy? Jak dopiąć przedświąteczny budżet?
rozwiń zwiń