Domowy budżet. Jak wydawać i nie zbankrutować?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 13:10
- Pieniądze wywołują w nas emocje. Być może dlatego wiele decyzji związanych z finansami podejmujemy pod włypem impulsu - mówiła Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze"
Audio
  • Jak efektywnie zarządzać domowym budżetem? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Watchara Ritjan

Nauki o przedsiębiorczości w szkołach ciągle jest zbyt mało. Rzadko uczą nas jej rodzice, sami z niechęcią sięgamy po porady dotyczące organizacji domowego budżetu. Najczęściej robimy to, kiedy popadniemy w finansowe tarapaty, a więc wtedy, kiedy na planowanie jest już za późno. Można się przed tym uchronić, ale co jeśli nie jesteśmy biegli w tworzeniu excelowych tabelek i zdarza nam się zapominać o comiesięcznych rachunach? Jak zapanować nad domowym budżetem? - Należy pamiętać, że każdy budżet składa się z dwóch kluczowych pozycji. Są to przychody (pieniądze, które zarabiamy) i wydatki. Aby w naszym budżecie nie pojawiła się dziura przychodów musi być więcej, niż wydatków - przekonywała w studiu Czwórki Dominika Nawrocka.

Czy jesteśmy w stanie przewidzieć nasze przyszłe wydatki? Autorka książki "Kobieta i Pieniądze" przekonuje, że tak. - Jesteśmy przewidywalni w naszych wyborach. Najczęściej kupujemy to, co znamy i lubimy w podobnych ilościach. Na tej podstawie jesteśmy w stanie ocenić ile w danym okresie wydajemy i ile faktycznie potrzebujemy, żeby sfinansować nasze potrzeby - przekonywała.

Dlaczego większość z nas nie potrafi oszacować swojego majątku? Na czym polega "budżetowanie"? Jak planować wydatki, żeby uniknąć zadłużenia? O tym jak zaplanować domowy budżet i rozsądnie dysponować pieniędzmi rozmawialiśmy z Dominiką Nawrocką, autorką bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze"

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zostać finansowym ninja we własnym domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:54
- Zawsze łatwiej jest zarobić pieniądze i nimi zapłacić, bo jest to dla nas mniej kosztowne. Czasami warto zaciągnąć pożyczkę, tylko warto mieć świadomość, że oddamy dużo więcej niż rzeczywiście zapłaciliśmy - mówi ekspert finansowy, Michał Szafrański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszczędzanie w nowym roku. Jak planować wydatki długofalowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 16:41
W Czwórce szukaliśmy sposobów na to, by skutecznie gromadzić pieniądze i gospodarować budżetem tak, by stworzyć poduszkę finansową i uratować domową ekonomię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenia dobrowolne. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 17:00
- Coraz więcej ubezpieczycieli proponuje nam konkretne pakiety polis ubezpieczeniowych. Może to być np. pakiet na wypadek choroby nowotworowej. Jeśli w rodzinie była lub jest osoba, którą dotknęła taka choroba warto zadbać o zabezpieczenie finansowe - mówiła Marzena Bloch, broker ubezpieczeniowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, co masz. Jak wycenić swój majątek?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:51
- Oceniając wartość naszych mieszkań czy pojazdów pamiętajmy, że z czasem będzie się ona zmieniać. Dlatego taki bilans warto robić co roku - mówiła Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i pieniądze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile kosztują marzenia i jak je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 15:00
Egzotyczna podróż, sportowe auto, dom w górach - to marzenia wielu z nas. - By je spełnić, warto przekuć je w realne plany - radzi Dominika Nawrocka, autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze".
rozwiń zwiń