Psychiatra: tabletka nie pomoże na złamane serce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 16:05
W Polsce na depresję choruje według szacunków ok. półtora miliona osób. W 2017 roku Polacy kupili przeszło 21 milionów opakowań leków antydepresyjnych. Każdego roku liczba wzrasta o milion opakowań.
Audio
  • Gdy terapia to za mało. Kiedy sięgać po leki antydepresyjne? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Miguel Á. Padriñán/Czwórka

Stygmatyzacja osób sięgających po pomoc specjalisty jest coraz mniejsza. Kiedy ktoś ma problem - sięga po pomoc Maja Herman

Jak oceniała psychiatra i psychoterapeutka Maja Herman z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to niekoniecznie musi być negatywny trend. - Rośnie świadomość społeczna, a co za tym idzie - liczba wizyt u specjalistów i recept leków antydepresyjnych - komentowała. 

Osoby zdrowe zażywające antydepresanty mogą odczuć działanie jedynie skutków ubocznych. Tabletka nie wyleczy złamanego serca Maja Heman

Na groźne zjawisko zwracała uwagę terapeutka Edyta Grzegory, która mówiła o przypadkach osób, które próbują zagłuszyć swoje problemy za pomocą farmakoterapii. - Choć zdarza się, że niektórzy próbują sięgać po leki zbyt pochopnie, to często, np. w przypadku depresji, łączenie psychoterapii z farmakoterapią może być bardzo ważne - tłumaczyła i zwracała uwagę na to, w jakich przypadkach terapia powinna być wspomagana lekami.

Jakie mity na temat leków antydepresyjnych funkcjonują w świadomości pacjenta? Czy antydepresanty uzależniają? Dlaczego nie są dla każdego i w jakich, uzasadnionych sytuacjach powinniśmy po nie sięgać? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maja Herman (psychiatra, psychoterapeutka, WUM, poradnia Amici), Edyta Grzegory (terapeutka, fundacja "Nagle sami")

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacje pozorne. Co jest przyczyną współczesnej samotności?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 19:33
Hikikomori – tak w Japonii nazywa się zjawisko wycofywania się z życia, utraty potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych, utrzymywania relacji, a nawet – wychodzenia z domu. 
rozwiń zwiń