X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Relacje pozorne. Co jest przyczyną współczesnej samotności?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 19:33
Hikikomori – tak w Japonii nazywa się zjawisko wycofywania się z życia, utraty potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych, utrzymywania relacji, a nawet – wychodzenia z domu. 
Audio
  • Istoty społeczne i nowe technologie. Czy samotność to świadomy wybór? (Czat Czwórki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

Jesteśmy zbyt zmęczeni. Nie wychodzimy z domów, bo namiastkę życia towarzyskiego mamy w telefonach Agnieszka Nadstawna

W kraju kwitnącej wiśni żyje w ten sposób już milion "hikikomori", a samo zjawisko określa się mianem choroby cywilizacyjnej. O czym mówi ta statystyka? Czy coraz więcej ludzi ma problemy z nawiązywaniem relacji społecznych? - To prawda i mogę to stwierdzić na podstawie obserwacji klientów, którzy zgłaszają się do mnie po pomoc - mówiła Agnieszka Nadstawna, Coach Inteligencji Emocjonalnej.

Możemy mieć poczucie bycia w towarzystwie, uczestniczenia w dialogu, obcowania z innymi, bo istnieje internet. Z niego pośrednio bierze się samotność Agnieszka Nadstawna

- Coraz częściej przyznajemy się do odczuwania samotności. W XXI wieku uczymy się i pracujemy dłużej, niż kiedykolwiek w historii świata. Nigdy przedtem nie byliśmy tak obciążeni informacją, jak w tej chwili. Jesteśmy "przebodźcowani" i zbyt zaabsorbowani tym, co dzieje się na naszych monitorach - mówiła. 

To, czy będziemy samotni, zależy od nas samych. Musimy zrozumieć, że posiadamy naturalną potrzebę bycia z ludźmi Agnieszka Nadstawna

W jaki sposób możemy odwrócić ten trend? Czy powinniśmy ingerować w potrzebę samotności? W którym momencie jest to jeszcze introwertyzm, a kiedy mowa o problemie? Czy w budowaniu relacji coraz częściej chodzimy na łatwiznę?

W rozmowie na temat współczesnej samotności wzięli udział także prof. Włodzimierz Piątkowski z Zakładu Socjologii i Zdrowia, Medycyny i Rodziny UMCS w Lublinie i dr Julita Czernecka, trener umiejętności psychospołecznych z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy komentowali motywacje współczesnych singli. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Agnieszka Nadstawna (Coach Inteligencji Emocjonalnej), prof. Włodzimierz Piątkowski (Zakład Socjologii i Zdrowia, Medycyny i Rodziny UMCS w Lublinie), dr Julita Czernecka (Trener Umiejętności Psychospołecznych z Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 10.04.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alergie rodzą się z postępu cywilizacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 17:40
Rośnie odsetek osób cierpiących z powodu alergii. Czy to możliwe, że za następnych kilkanaście lat już co drugi Europejczyk będzie alergikiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sklepy powinny być zamknięte w każdą niedzielę?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:05
Ponad rok temu Sejm przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę. W jaki sposób przepisy wpłynęły na nasz styl życia, sposób spędzania wolnego czasu i wielkość konsumpcji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Woroch o Wheelchair Trip: nie wybieraliśmy łatwych rozwiązań. Ta wyprawa miała być wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:16
Michał Woroch i Maciej Kamiński poruszają się na wózkach, ale ich niepełnosprawność nie była problemem, by przejechać od Ziemi Ognistej po Alaskę. Podróżowali specjalnie zaprojektowanym autem. W trakcie 371 dni przejechali ponad 65 tys. kilometrów.
rozwiń zwiń