Czy młodzi dorośli są gotowi na wybory?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:46
13 października Polacy pójdą do urn, żeby oddać głos w wyborach parlamentarnych. Obok wyborów prezydenckich, to właśnie głosowanie na kandydatów do Sejmu i Senatu cieszy się w naszym kraju największym zainteresowaniem, choć frekwencja nie jest imponująca. 
Audio
  • Najniższa frekwencja w grupie 18-21 lat. Dlaczego młodzi nie głosują? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandru Nika/shutterstock.com

W 2015 roku prawie 51% Polaków oddało swój głos na parlamentarzystów. Tymczasem to właśnie udział w wyborach jest wskaźnikiem stanu zdrowia demokracji.

Jak przekonywali rozmówcy Piotra Firana, młodzi ludzie nie czują, że ich głos może cokolwiek zmienić. Nie do końca jest to wyraz buntu, bo ten - jak mówili, z definicji jest wyrazem sprzeciwu. W tym przypadku mamy do czynienia z długotrwałym zniechęceniem. Jak wynika z obserwacji gości Czwórki, na scenie politycznej nie znajdują reprezentantów swoich interesów. A to, jak twierdzili - działa deprymująco i zniechęca. Skoro nie ma znaczenia, na którą stronę oddadzą głos, dochodzą do wniosku, że nie ma sensu głosować.

W audycji zwracali też uwagę na to, że wielu młodych wyborców nie rozpoznaje różnic pomiędzy partiami politycznymi i wyjaśniali, dlaczego partie o radykalnych poglądach zyskują popularność w tej grupie wiekowej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Michał Tragarz (Centrum Edukacji Obywatelskiej), Piotr Drzewiecki (Polska Rada Organizacji Młodzieżowych), Tymon Radzik (działacz społeczny)

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Młodzież ma głos. Czy go wykorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 16:00
Połowa dorosłych Polaków nie głosuje. - Żeby to zmienić aktywizujemy przyszłych wyborców w ramach akcji "Młodzi głosują" - mówi Marek Konieczny z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Młodzi głosują na radykalnych kandydatów"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 15:30
O wyniku drugiej tury wyborów prezydenckich mogą przesądzić głosy wyborców Pawła Kukiza. - To głównie młode osoby, wyborcy buntu - mówią eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi na rynku pracy. "Niepewni, często bez planu"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 16:30
Z ostatnich badań Eurostatu wynika, że bezrobocie wśród osób poniżej 25. roku życia w całej Unii Europejskiej wynosi średnio 16 proc. Jak sytuacja wygląda w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w życiu politycznym?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:52
26 maja wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Deputowani w czasie pięcioletniej kadencji będą pracowali dla obywateli Unii Europejskiej. Czy młodzi ludzie posiadają swoich kandydatów i czy w ogóle deklarują chęć uczestnictwa w wyborach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zainteresować młodych ludzi polityką?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 08:00
- Młodzi ludzie nie czują się zaproszeni, by brać udział w życiu publicznym - mówiła Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia Mam Prawo Wiedzieć. - Odsunęliśmy ich od brania odpowiedzialności za kwestie związane z polityką.
rozwiń zwiń