W co wierzą współcześni Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 20:50
Blisko 94% mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej deklaruje przynależność do wyznania religijnego. Prawie 81% uznaje się za osoby wierzące a 3% za niewierzące. Czym we współczesnym świecie jest dla nas wiara?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/CRStudio

Jak mówił Tomasz Kwaśniewski, autor książki "W co wierzą Polacy?" dla wielu z nas wiara jest nadal ważnym aspektem naszego życia. - Wiara to poszukiwanie sensu, a wierzyć można w różne rzeczy. Przy pracy nad swoją książką spotkałem się z różnymi osobami. Były to wróżki, jasnowidze, egzorcyści, ale też osoby wierzące w niecodzienne, często nadprzyrodzone zjawiska - komentował. 

Jezuita Daniel Wojda, autor bloga "pogłębiarka" wyjaśniał, że jego decyzja o wstąpieniu do zakonu była naturalna, ponieważ wiara w Boga była dla niego czymś oczywistym. I choć nigdy nie kwestionował istnienia Boga, to, jak opowiadał wyobrażenie na jego temat i kwestii samej wiary nadal w nim ewoluuje. - Kiedy mówimy o Bogu, tak naprawdę mówimy o sobie. Nasze wyobrażenie na jego temat w jakimś stopniu jest odzwierciedleniem tego, w jaki sposób odbieramy rzeczywistość. Chcemy odnosić się do czegoś więcej niż "ja", wzór Boga pozwala nam wykraczać poza samego siebie - mówił w Czwórce. 

Czego uczy nas wiara? Czy człowiek musi w coś wierzyć? W co wierzą osoby niewierzące? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Tomasz Kwaśniewski (autor książki "W co wierzą Polacy?"), Daniel Wojda (jezuita, autor bloga "pogłębiarka")

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan wiara

Czytaj także

Wiara i życie seksualne. Jak połączyć te dwa światy?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 15:05
- Życie seksualne zostało wymyślone przez Pana Boga, a ludzka miłość, tutaj na ziemi, ma objawić miłość Stwórcy - przekonuje duszpasterz małżeństw, ojciec Ksawery Knotz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego oczekujemy od wizyt duszpasterskich?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 21:18
Z badań przeprowadzonych przez firmę Ariadna w 2019 roku wynika, że 21 procent Polaków nie zamierza uczestniczyć w tzw. kolędzie. Badani argumentowali, że charakter spotkania nie spełnia ich oczekiwań. Czego spodziewają się po takiej wizycie?
rozwiń zwiń