X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czego oczekujemy od wizyt duszpasterskich?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 21:18
Z badań przeprowadzonych przez firmę Ariadna w 2019 roku wynika, że 21 procent Polaków nie zamierza uczestniczyć w tzw. kolędzie. Badani argumentowali, że charakter spotkania nie spełnia ich oczekiwań. Czego spodziewają się po takiej wizycie?
Audio
  • Współczesna kolęda. Spełnia oczekiwania wiernych? (Czat Czwórki)
Pater Stanisław Szczepanik, ein polnischer Missionar, ist in der Stadt Ponce an der Sdkste von Puerto Rico gestorben.
Pater Stanisław Szczepanik, ein polnischer Missionar, ist in der Stadt Ponce an der Südküste von Puerto Rico gestorben.Foto: Africa Studio/shutterstock

Wypracowanie odpowiednich struktur wartości powinno opierać się na dialogu. Interakcji między duchownymi a duszpasterzami. Tylko wtedy domowe wizyty mają sens dr Bartosz Łukaszewski 

Spotkanie z duszpasterzem powinno być wyjątkowe

Kolęda powinna być czasem na lepsze poznanie parafian, niestety, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez reporterkę Czwórki, większość z nich wskazuje, na krótki czas odwiedzin, który nie sprzyja kontemplacji i refleksji. - Tego czasu zawsze jest za mało - tłumaczył ks. Michał Czajkowski z parafii Najczystszego Serca Maryi na warszawskim Grochowie. - Wynika to z ilości parafian, do których musimy trafić każdego roku. Choć nie zawsze uda się poświęcić tak dużo czasu, jakbyśmy chcieli, to staramy się wspomóc wiernych informacją i radą.

Wizyta duszpasterzy służy nie tylko refleksji, ale i edukacji. To dobry moment, by zapytać o nurtujące kwestie związane z wiarą ks. Michał Czajkowski 

Interakcja wierny-kapłan - rozmowa i refleksja 

- Wizyta duszpasterska powinna opierać się przede wszystkim na interakcji - mówił socjolog dr Bartosz Łukaszewski. - Im bardziej pogłębiona, tym większa szansa na pomyślność takiej wizyty. Która w przyszłości zaprocentuje pomyślnym stosunkiem wiernych do takich wizyt i pogłębienia kapłanów w przekonaniu, że ta formuła nadal ma sens. Nasze społeczeństwo ma problem z budowaniem interakcji, więc ta dotycząca wiary powinna być szczególnie pogłębiona - dodawał. 

Czego parafianie oczekują od kapłana podczas wizyty duszpasterskiej i czy współczesny Kościół jest w stanie sprostać ich oczekiwaniom? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: dr Bartosz Łukaszewski (socjolog, Wydział Prawa i Administracji UKSW, ekspert ISKK), ks. Michał Czajkowski (z parafii Najczystszego Serca Maryi na warszawskim Grochowie)

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy "kolęda" spełnia swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 18:26
Czasem wzbudza popłoch. Czasem nie jest wpuszczany do mieszkania. Niektórym kojarzy się z poborcą podatkowym, innym z psychologiem. Ksiądz odwiedzający parafian podczas tak zwanej "kolędy" może spodziewać się różnych reakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Piotr Różański: ksiądz w sutannie powinien prowokować

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 11:30
"Zobaczcie komu Pan Bóg powierzał realizację planu zbawienia: Noe był pijakiem. Mojżesz jąkałą, a Dawid erotomanem - chodzące niedoskonałości" - to słowa pochodzące z książki o. Piotra Różańskiego, autora "Ksiądz też ma dwie nogi. Dylematy posługi kapłańskiej", który w czwartek był gościem "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy mają zaufanie do Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 17:20
Postrzeganie sytuacji Kościoła katolickiego w ostatnich latach dość istotnie zmieniło się na jego niekorzyść. Jakie skutki może przynieść spadek zaufania do instytucji kościelnej i czy jeszcze można je odbudować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. Orszak Trzech Króli w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 12:30
Orszak Trzech Króli pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" wyruszył w poniedziałek w Warszawie po raz dwunasty Traktem Królewskim - z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego. Podobne przeszli ulicami 872 miejscowości w kraju i 21 poza granicami Polski.
rozwiń zwiń