Ruch na receptę? Jakim chorobom sprzyja siedzący tryb życia?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 18:49
Od kilku lat u podstaw piramidy żywienia jest aktywność fizyczna. Jak podkreślają specjaliści - ruch powinien być dla nas codziennym nawykiem. Dzięki niemu można nie tylko utrzymać prawidłową masę ciała i zachować sprawność, ale też zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworowych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock.com

Posłuchaj
15:46 _PR4_AAC 2020_06_23-15-10-18.mp3 Planujesz długie życie? Postaw na ruch (Czat Czwórki)

 

Jaka ilość ruchu jest zalecana?

Doktor Paweł Koczkodaj, Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii rekomendował, by dzienna dawka ruchu zawsze była przystosowana do naszych predyspozycji, wieku i stanu zdrowia. Nie musimy, jak mówił, od razu wykupować rocznego karnetu na siłownię. Ważne, by aktywność była regularna. - Powinna być powtarzana kilka razy w tygodniu. Optymalna ilość to 30 minut intensywnego treningu lub 60 minut umiarkowanej aktywności dziennie - zalecał lekarz.

karta płatnicza karta kredytowa 1200 (1).jpg
Koniec papierowych pieniędzy? "Sami sobie wykreowaliśmy problem"

Jak dawkować ruch i jego intensywność?

Nie muszą to być koniecznie ćwiczenia wykonywane pod okiem trenera. Wystarczy, że zrezygnujemy z korzystania ze schodów ruchomych i winy, a do pracy zamiast samochodem będziemy dojeżdżali rowerem. - Minuty, które poświęciliśmy na aktywność każdego dnia sumują się. Nie musimy organizować swojego czasu, by każdego dnia okrągłą godzinę poświęcać na ćwiczenia. Lekarze zalecają, by każdego dnia pokonywać 10 tysięcy kroków.

Protesty BLM Szwajcaria PAP-1200.jpg
Protesty w USA. Dlaczego Amerykanie wychodzą na ulice?

Planuję Długie Życie/Ministerstwo Zdrowia

Jakich chorób możemy uniknąć dzięki ruchowi fizycznemu?

To remedium na choroby nowotworowe, nadwagę i otyłość. W Polsce co drugi Polak ma nadwagę. Warto pamiętać, że to drugi po paleniu czynnik przyczyniający się do rozwoju chorób nowotworowych. Od tego, jaki tryb życia prowadzimy zależy, czy rozwinie się w naszym organizmie rak jelita grubego. Badania wskazują, że osoby zachowujące regularność ćwiczeń są aż o 25 procent mniej narażone na ryzyko wystąpienia tego nowotworu. Ryzyko rozwinięcia się raka piersi u aktywnych kobiet spada o 1/4.

12 kroków profilaktyki nowotworowej/Kampania Ministerstwa Zdrowia "Planuję długie życe" 12 kroków profilaktyki nowotworowej/Kampania Ministerstwa Zdrowia "Planuję długie życe"

Zalecenia lekarzy:

By uniknąć ryzyka zachorowania, powinniśmy pożegnać się z nikotyną, radykalnie ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, unikać też przetworzonej żywności. Nie zaszkodzi nam zjedzony raz na jakiś czas kawałek pizzy, czy frytki. Powinniśmy jednak pamiętać, by na co dzień nasza dieta była urozmaicona, a ruch regularny. Więcej informacji na temat profilaktyki walki z rakiem znajdziecie na stronach: 12 sposobów na zdrowie oraz Planuję długie życie.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: dr Paweł Koczkodaj, Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii; w materiale Anny Depczyńskiej: Marzena Michalec - inicjatorka "Biegu Kobiet" - imprezie zachęcającej do profilaktyki nowotworowej

Data emisji: 23.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac


Czytaj także

Wirtualne zwiedzanie miasta, które nigdy nie śpi

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 22:02
Coraz częściej i chętniej zwiedzamy wirtualnie. Za pośrednictwem sieci możemy zobaczyć już nie tylko wirtualne wystawy, ale i całe miasta. Tym razem wybierzemy się w cyfrową podróż po Nowym Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczaw - zapomniany, zdrowy przyjaciel

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 10:59
- Szczaw ma złą sławę ze względu na wysoką zawartość szczawianów, które zaburzają wchłanianie wapnia. Jednak ta teoria jest trochę naciągana - mówi dietetyk Hanna Stolińska. - Szczaw jest bombą wapnia - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak oczyszczać rzeki i zbiorniki wodne ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:18
Kajakowy Ekopatrol ze Szczecina jest otwarty na wszystkich, którzy marzą o przygodzie, ale na czystych wodach. Stowarzyszenie Wywrotka, któremu na sercu w szczególności leży czystość środowiska, wypowiada wojnę pływającym w rzekach śmieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woman shaming. Dlaczego kobiety krytykują kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 18:56
Woman shaming to zjawisko polegające na nieustannym ocenianiu kobiet – ich wyglądu, zachowania, sposobu wychowywania. Bywa wyrażana wprost, bywa mniej lub bardziej zawoalowana.
rozwiń zwiń