Jakie jest współczesne ojcostwo?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 19:24
Prowadzi bloga, można go usłyszeć w Polskim Radiu Dzieciom, jest też ojcem na pełen etat. W dodatku ojcem... pięciu córek. Jak łączy obowiązki zawodowe z trudami wychowawczymi i czy z dziewczynami też można pograć w piłkę? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Stocksnap/Pixabay
Posłuchaj
11:00 _PR4_AAC 2020_06_23-16-08-07.mp3 "Umiech dzeciaków rekompensuje trudy wychowawcze". O byciu ojcem piątki córek opowiada Marcin Perfuński (Czat Czwórki)
bieganie aplikacja koronawirus maska kobieta 1200.jpg
Ruch na receptę? Jakim chorobom sprzyja siedzący tryb życia?
 

Tata pięciu córek: kiedy jest się rodzicem, każdy dzień to przygoda

Marcin Perfuński autor bloga "Supertata.pl" jest ojcem pięciu dziewczynek. Choć stworzenie klubu dziewcząt wcale nie było ich założeniem, jak mówił, w pierwszej córce zakochał się od pierwszego wejrzenia. Dziś cieszy się z całej piątki mówił, że ojcostwo jest dla niego niezwykłą przygodą. - Na każdym etapie jest inaczej. Ojcostwo ciągle mnie zaskakuje. 11 lat temu, zanim zostałem ojcem poszedłem na warsztaty, które miały przygotować mnie do roli ojca. Szybko okazało się, że to nie jest coś, czego da się nauczyć w szkole. Uczymy się tego każdego dnia - opowiadał.

shutterstock kobiety plotki 1200.jpg
Woman shaming. Dlaczego kobiety krytykują kobiety?

"Ojcostwo nauczyło mnie uważności"

Choć codzienność z piątką dzieci jest sporym wyzwaniem, każdy ciężki dzień rekompensuje jeden uśmiech dziecka. Swoją rolę traktuje odpowiedzialnie, ale jak mówi - nie ma się do niej przygotować. - Kiedyś wydawało mi się, że bycie ojcem, to przygotowywanie dzieci do życia, które sam znam. Świat zmienia się jednak bardzo szybko, okazało się, że dzieci w równym stopniu uczą poznawać rzeczywistość. Zwracają uwagę na szczegóły, których dorośli mogą nie dostrzegać. Dzieci nauczyły mnie uważności. 


Volkswagen ogorek wakacje 1200.jpg
Fotopodróż - zdjęcie za opowieść i gościnę

Zawsze jeden krok za dzieckiem

- Na swojej drodze nauczyłem się, by nie być krok przed, ale zawsze jeden krok za dziećmi, ponieważ to dziecko wyznacza kierunek własnego rozwoju. Jako opiekun powinienem stworzyć dziecku dobre warunki do tego rozwoju - dodawał. By zostać ojcem, trzeba poczuć w sobie rodzicielski impuls, bo choć wielu rzeczy uczymy się w trakcie, nie każdy musi być stworzony do roli dobrego ojca. Zdaniem rozmówcy Mateusza Kulika o ojcostwie warto rozmawiać. - Wielu z nas wymieniając się doświadczeniami, mogłoby przemyśleć, czy jest gotowym do wejścia w tę rolę. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Marcin Perfuński autor bloga "Supertata.pl" 

Data emisji: 23.06.2020

Godz. emisji: 16.07

ac

Czytaj także

Prywatność w dobie koronawirusa. Przestała mieć znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 17:00
- W czasie pandemii koronawirusa w Polsce prawa pacjenta mogą być w pewien sposób ograniczone - uważa radca prawny Katarzyna Przyborowska. - Natomiast na pewno pacjent ma prawo do zachowania prywatności - zaznacza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w domu. Jak wciąż mieć szybki internet?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 09:20
Wielu z nas pracuje zdalnie, korzysta z lekcji online, serfuje po internecie w celu zabicia nudy. Powoduje to zapotrzebowanie na większe przepustowości łączy sieciowych. Jak działać by domowy internet nie zwolnił?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie sprawy telekomunikacyjne lub urzędowe możemy załatwić bez wychodzenia z domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:36
Jak wiele spraw urzędowych możemy dziś załatwić przez internet? Okazuje się, że bez ruszania się z domu możemy skorzystać z niemal każdej usługi. Wystarczy mieć tzw. profil zaufany. Podpowiadamy, do czego służy i jak go założyć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocal w sobie dziecko. Nie będziesz narzekał na nudę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 17:00
Chcemy czy nie - dorastamy. I prędzej czy później musimy do swojej dorosłości dojrzeć. - Warto jednak, dla równowagi, zachować w sobie coś z dziecka. I nie chodzi o spontaniczne wagary zamiast pójścia na ważne zebranie, ale o wyobraźnię, która ubogaca nasze "dorosłe' życie - przekonują Katarzyna Kucewicz i Paweł Pilarczyk - goście audycji "Czat Czwórki".  
rozwiń zwiń