Jakie sprawy telekomunikacyjne lub urzędowe możemy załatwić bez wychodzenia z domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:36
Jak wiele spraw urzędowych możemy dziś załatwić przez internet? Okazuje się, że bez ruszania się z domu możemy skorzystać z niemal każdej usługi. Wystarczy mieć tzw. profil zaufany. Podpowiadamy, do czego służy i jak go założyć. 
Audio
  • Profil zaufany – nasz wirtualny dowód tożsamości (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Autor: pixabay.com/CC0/ Free-Photos
Dronoid Hermes V8MT cargo - przelot nad Warszawą między szpitalami - Spartaqs 1200.jpg
Hermes V8M - dron, który poleciał walczyć z koronawirusem
Umowę z operatorem sieci komórkowej rozwiążemy przez telefon
Niektóre sprawy urzędowe, bez względu na stan epidemiczny nie mogą czekać. Na szczęście wiele z nich możemy załatwić online lub przez telefon. W ten sposób przedłużymy, podpiszemy lub rozwiążemy umowę z operatorem czy dostawcą internetu, bądź korzystając np. z infolinii. Do niedawna rozwiązanie takiej umowy było możliwe jedynie w siedzibie firmy. Co jeszcze się zmieni? - Operator sieci komórkowej będzie np. zmuszony do poinformowania klienta o tym, że umowa jest automatycznie przedłużana - mówił Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl.
Większość spraw urzędowych załatwisz przez profil zaufany
Shutterstock koronawirus laptop 1200.jpg
Praca w domu. Jak wciąż mieć szybki internet?
Bez domu większość spraw załatwimy też dzięki profilowi zaufanemu, z którego dziś korzysta już 5,5 mln Polaków. - To nasz elektroniczny podpis, nasz dowód tożsamości w sieci - wyjaśniał Kuba Wontor z Techwp.pl. Profil zaufany założymy bez wychodzenia z domu, np. za pośrednictwem banku. Weryfikacja naszej tożsamości odbywa się poprzez logowanie do konta usług finansowych. - Uwierzytelniamy się za pośrednictwem dostępu do konta w banku. Logowanie potwierdza naszą tożsamość, ponieważ bank posiada nasze dane. Udostępniliśmy je przy podpisywaniu umowy - wyjaśniał ekspert.
A jeśli bank nie obsługuje profilu zaufanego?
sztuka online 1200x660.jpg
Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat
Niektóre banki nie obsługują weryfikacji profilu zaufanego. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Mamy możliwość założenia tzw. tymczasowego profilu zaufanego. Taki profil założymy również bez wychodzenia z domu. W tym przypadku swoją tożsamość potwierdzimy za pośrednictwem wideokonferencji.
Co załatwimy, posiadając profil zaufany? Z jego pomocą wymienimy takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, zarejestrujemy i wyrejestrujemy pojazd, dzięki niemu rozliczymy podatki, załatwimy świadczenia, zarejestrujemy związek małżeński czy nowo narodzone dziecko. Profil zaufany pomoże nam też w kupnie mieszkania i zameldowania się.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Maciej Gajewski (Spidersweb.pl), Kuba Wątor (Techwp.pl)

Data emisji: 6.05.2020

Godzina emisji: 17.15

ac/kd

Czytaj także

Czwórka w świecie podcastów. Słuchaj nas non-stop!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 14:34
Gramy dla Was nieprzerwanie przez całą dobę. Ale też rozmawiamy, informujemy, polecamy, sprawdzamy, co ciekawego na świecie. Serwujemy muzykę, newsy, zabieramy Was w światy kultury, nauki, sportu, psychologii, e-sportu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatność w dobie koronawirusa. Przestała mieć znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 17:00
- W czasie pandemii koronawirusa w Polsce prawa pacjenta mogą być w pewien sposób ograniczone - uważa radca prawny Katarzyna Przyborowska. - Natomiast na pewno pacjent ma prawo do zachowania prywatności - zaznacza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:40
2000 muzeów, galerii oraz instytucji kultury z 70 krajów możesz mieć w swoim domu. - Fenomenalna kolekcja "Step on stage with the performing arts" zabiera nas w świat teatru, muzyki, opery, sztuki, ale od tej, zazwyczaj niedostępnej dla nas, strony - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w domu. Jak wciąż mieć szybki internet?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 09:20
Wielu z nas pracuje zdalnie, korzysta z lekcji online, serfuje po internecie w celu zabicia nudy. Powoduje to zapotrzebowanie na większe przepustowości łączy sieciowych. Jak działać by domowy internet nie zwolnił?
rozwiń zwiń