Wirusowe zapalenie wątroby typu C. "Możesz je mieć i nawet o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:03
 Co najmniej 150 tys. Polaków zakażonych jest wirusowym zapaleniem wątroby i nawet o tym nie wie - wynika z badań przytaczanych przez Annę Depczyńską. Tymczasem HZV, czyli wirusowe zapalenie wątroby to cichy zabójca, który jest ósmą przyczyną zgonów na świecie.
HCV, zdj. ilustracyjne
HCV, zdj. ilustracyjneFoto: Jarun Ontakrai/Shutterstock.com

lekarz 1200 shutterstock.jpg
"Trudny dostęp do lekarza, łatwy do leków". Jak Polacy leczą się sami?

Wizyta u kosmetyczki, w gabinecie stomatologicznym, u piercera czy w salonie tatuażu - to tylko niektóre momenty, gdy narażamy się na kontakt i zakażenie wirusem. - Prawdopodobieństwo zakażenia jest dziś znacznie niższe niż kilkanaście lat temu, bo panują zupełnie inne warunki - tłumaczył prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i lekarzy Chorób Zakaźnych. Problem polega na tym, że z tą chorobą można żyć nawet kilkanaście lat. - Objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy mamy na przykład marskość wątroby, albo nowotwór. Wówczas zmiany są już nieodwracalne - tłumaczył ekspert.

Posłuchaj
16:01 2020_07_28-15-08-58_CZWÓRKA_Czat.mp3 O wirusie HCV opowiada Barbara Pepke, a Dawid Brudzki opisuje swoje doświadczenia. O chorobie rozmawiamy także z prof. Robertem Flisiakiem (Czat Czwórki) 

pacjent lekarz diagnoza 1200.jpg
Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby przypada 28 lipca. Istnieje kilka rodzajów tej choroby: A, B, C. - Typ A to tzw. choroba brudnych rąk. Można na nią zapaść, nie zachowując należytej higieny. Najczęściej się na nią nie szczepimy, bo nie jest śmiertelna, ale jeśli wylądujemy w szpitalu, wyrywa nas z życia nawet na dwa miesiące - wymieniała Barbara Pepke z Fundacji Gwiazda Nadziei. - Typ B przenosi się przez krew, szczepimy się na ten typ od lat 90. - mówiła. - Wirus HCV także przenoszony jest poprzez krew - dzieje się to m.in. w placówkach medycznych. Można go wyleczyć, ale najczęściej nie wiemy, że na niego cierpimy. Dlatego jako fundacja staramy się nagłaśniać problem, organizujemy też akcje bezpłatnych badań i apelujemy, by robić to także we własnym zakresie - mówiła Barbara Pepke. Jak podkreślała, wirus mutuje tak szybko, że nie ma możliwości stworzenia skutecznej szczepionki. 

Czytaj także:

W programie wysłuchaliśmy także historii Dawida Brudzkiego, który przez lata chorował na HCV. - Sam nie wiem, kiedy się zakaziłem. Dowiedziałem się o tym w 2008 roku i wtedy diagnoza zabrzmiała dla mnie jak wyrok - wspominał gość Czwórki. I opowiadał, jak wygląda życie z wirusem. - Jest pełne ograniczeń i wyrzeczeń, jednym z nich jest bardzo szczegółowa dieta i całkowity zakaz spożywania alkoholu. Nie wchodzą w grę niektóre świeże warzywa, czy grzyby. Nie mogłem uprawiać wielu sportów, stroniłem od większych wyzwań fizycznych - mówił gość Czwórki. Jego leczenie trwało niemal trzy miesiące. - Dokładnie 84 dni. Dziś, jako osoba wyleczona czuję ogromny, niewyobrażalny komfort psychiczny. Wiem, że mam szczęście, że tę chorobę wykryto u mnie tak wcześnie - mówił Dawid Brudzki.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Barbara Pepke (Fundacja Gwiazda Nadziei), Dawid Brudzki (pacjent)

Data emisji: 28.07.2020

Godz. emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Mężczyzna u lekarza. W czym doradzi mu bariatra?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 15:40
Kiedy psuje się auto, pierwsi jadą do mechanika, ale kiedy ich zdrowie szwankuje to kontrolę odkładają na później.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysł na weekend? Wybierz się na spacer do raju

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 16:50
Ogrody botaniczne zostały otwarte na początku tego tygodnia. Spragnionym zieleni i powietrza Polakom dają okazję cieszenia się przestrzenią i bujnym kwitnieniem.
rozwiń zwiń